Teknoblog Mobil Android Oreo’nun kullanım oranı sonunda yüzde 10’u geçti

Android Oreo’nun kullanım oranı sonunda yüzde 10’u geçti

Android Oreo geçtiğimiz yılın ağustos ayında yayınlanmıştı. Google'ın en güncel Android sürümü sonunda yüzde 10 barajını aştı.

android oreoGoogle her ay Android sürümlerinin kullanım oranlarına ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaşıyor. Temmuz ayına ait veriler, hâli hazırda en güncel sürüm olan Android Oreo için de önemli bir kilometre taşının geride bırakıldığını gösteriyor. Verilere göre, Oreo’nun kullanım oranı ilk kez yüzde 10 seviyesinin üstüne çıktı.

Android 8.0 ve 8.1 sürümlerinin yüklü olduğu cihazların Android içindeki toplam oranı yüzde 12.1 seviyesine ulaştı. Oreo’nun selefi Nougat da yayınlanmasından yaklaşık 11 ay sonra yüzde 10 seviyesinin üstüne çıkmayı başarmıştı. Yüzde 10’u 11 ayda geçen Nougat, hâli hazırda en popüler Android sürümü olma özelliğini taşıyor. Android 7.0 ve 7.1’in toplam kullanım oranları yüzde 30.8 seviyesinde seyrediyor.

Hâli hazırda en eski üç Android sürümü konumunda olan Gingerbread, Ice Cream Sandwich ve Jelly Bean sürümleri ise yavaş yavaş listeye veda etmeye hazırlanıyor. Bu üç sürümün toplam kullanım oranı yüzde 4.1’e gerilemiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Apple orijinal TV içeriklerini Apple cihaz sahiplerine ücretsiz sunacak

Android Oreo yakında en güncel Android sürümü olma özelliğini kaybedecek. Android P’nin önümüzdeki ay içinde dağıtıma çıkması öngörülüyor. Buna rağmen, Android Oreo’nun kullanım oranının önümüzdeki dönemde de artmaya devam edeceğini belirtmek gerekiyor.

Önceki HaberSamsung’dan iPhone X’u hedef alan yeni Galaxy S9 reklamları – Video
Sonraki HaberSamsung Galaxy Watch roze altın rengiyle kendisini gösterdi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz