Android ile çalışan BlackBerry Passport görüldü

blackberry-passport-android-lollipop-240815

BlackBerry Venice, Android ile çalışabilecek tek Android telefon değil gibi görünüyor. Passport’un da Android ile çalışan versiyonunun çıkabileceği söyleniyor.

BlackBerry’nin Android ile olan ilişkisi uzun zaman öncesine dayanıyor. Öncelikle BlackBerry 10’da Android tabanlı uygulamaların çalıştırılabilmesine imkan tanındı. Daha sonra Amazon Appstore uygulama mağazası BB10’a eklendi.

Şirketin CEO’su John Chen geçtiğimiz haftalarda CNBC’ye verdiği bir röportajda Android’in yeteri kadar güvenli olması durumunda onu kullanmakla ilgilenebileceklerini söylemişti.

Ancak son günlerde Android’li BlackBerry cihazının beklentileri, Venice ile ilgili olarak çıkan dedikodularla birlikte daha da arttı. Herkes BlackBerry Venice’in Android ile çalışacak ilk BlackBerry telefonu olmasını beklerken, ortaya bir de Android Lollipop ile çalışan BlackBerry Passport Silver Edition akıllı telefonu çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google'dan mevcut Wear OS saatlerin akıbeti için açıklama

TudoCelular tarafından paylaşılan bilgilere göre, BlackBerry ilk önce yeni tasarladığı Venice kod adlı ve kızaklı klavyeye sahip Android cihazını çıkarmayı planlıyor. Eğer bu telefon belirli bir popülarite yakalarsa, o hâlde 2016 yılında da Passport’un Android versiyonu çıkacak.

TudoCelular Brezilyalı bir YouTube yapımcısı Dudu Tec Rock’ın yayınladığı Android’le çalışan BlackBerry Passport inceleme videosuna dikkat çekiyor. Brezilyaca olarak hazırlanan bu videoda konuşan kişinin söylediklerinden bir şey anlamak kolay değil, ancak videonun beşinci dakikasından itibaren Android’li BlackBerry cihazını görmek, onunla ilgili bir fikir sahibi olmak mümkün oluyor.

BlackBerry Passport Silver Edition cihazının bazı bölümleri, ekrana ve gövdeye eklenen prototip numaralarını saklamak amacıyla pikselleştirilmiş.

Videoda Passport’un Android Lollipop’un geleneksel versiyonu çalışıyor. Passport’un ilgi çekici özelliklerinden bir tanesi ekranda kaydırma işlevini fiziksel klavye üzerinde parmağı kaydırarak gerçekleştirmek. Bu özellik videoda gösteriliyor. Ayrıca BlackBerry’ye özel bazı küçük detaylar dikkat çekiyor, bunlar arasında Twitter gibi uygulamalarda bildirim ikonunun klasik kırmızı BlackBerry yıldız ikonu olması da bulunuyor.

Passport’un büyük bir kare ekranı olduğu için, Hızlı Ayarlar içinde geniş ekrana geçiş için bir kısayol da bulunuyor. Bu videoda Chrome’un boyutunu yeniden yapılandırma işlemi gerçekleştiriliyor, böylelikle internet tarayıcısı ekrana düzgün biçimde sığıyor.

Ekran klavyesi de fiziksel klavyenin üstünde açılabiliyor, buna ek olarak geleneksel Android uygulamalarını da bu cihazda çalıştırmak mümkün oluyor. Google Play erişimi de mevcut.

BlackBerry Hub ise videoda göze çarpmayan ayrıntılardan bir tanesi. BlackBerry Android telefonu çıktığında, bu telefonun ayırt edici özelliklerinden bir tanesinin de BlackBerry Hub olması bekleniyor.

Ne BlackBerry Venice ne de Android’li BlackBerry Passport telefonu için resmi doğrulama gelmedi. Ancak dedikodular BlackBerry Venice’in kasım ayında, Android’li Passport’un da 2016’da çıkacağını işaret ediyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

YouTube ve Google Drive için paylaşım bağlantılarını ilgilendiren değişiklik

Çok yakında Google Drive ve YouTube'da depolanan sayısız öğeye yönelik olarak verilmiş herkese açık bağlantılar çalışmayı durduracak. Google, daha gelişmiş güvenlik adına, her iki...

Apple 2022’de daha büyük ekranlı ve ucuz bir iPhone çıkarabilir

Apple konusundaki tahmin ve analizleriyle bildiğimiz ve bu sayfalara da bunlarla sıklıkla konuk olan ünlü analist Ming-Chi Kuo'ya göre Apple, 2022'de 6.7 inç ekranlı...

Brave Search Google arama motoruna yeni alternatif olarak çıktı

Gizliliği ön planda tutan bir internet tarayıcısı olan Brave'in yapımcısı Brave, yeni internet arama motorunun herkese açık küresel beta sürümünü salı günü kullanıma sundu....

John McAfee Barselona’daki hapishanede ölü bulundu; ölüm sebebi intihar

McAfee Antivirus'ün arkasındaki şirketin kurucusu olan John McAfee, Barselona'daki bir hapishanede ölü bulundu. Reuters'in haberine göre, Katalan Adalet Bakanlığı, ölümünün muhtemelen intihardan kaynaklandığını belirtti....

Galaxy S21 FE tanıtımı yıl sonuna kalabilir

Samsung ürünleri için dedikodu kazanı son zamanlarda iyiden iyiye alevlenmiş durumda. Şirketin yeni katlanabilir telefonları ve akıllı saatleriyle ilgili sızıntılara sürekli olarak yenileri ekleniyor....

Twitter iOS uygulamasına Instagram Hikayeleri’nde paylaşım özelliği geldi

Twitter, 2020'nin sonunda iOS uygulamasını kullananların tweet'leri Instagram Hikayeleri'nde paylaşabilmelerini test etmeye başlamıştı. Mikro blog servisi, aradan yaklaşık altı ay geçtikten sonra bu özelliği...

OneDrive web ve Android için kullanışlı fotoğraf özellikleri

Microsoft OneDrive web ve Android sürümlerini temel fotoğraf düzenleme özellikleriyle güncellediğini duyurdu. XDA Developers'ın belirttiğine göre, yeni özellikler OneDrive'daki fotoğraf depolama deneyimini Google'ın Google...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın