Google Android 14 ile uygulamaların eski sürümlerinin yüklenmesini engelleyecek

Yeni bir kod değişikliği, Google’ın eski tarihli uygulamaların yeni cihazlara yüklenmesini engelleme konusunda daha ciddi adımlar atacağını gösteriyor. Android 14 ile birlikte eski Android sürümleri için hazırlanan uygulamaların cihazlara yüklenmesine hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

Google hâlihazırda Play Store’a yeni eklenen uygulamaların Android 12’den eski sürümleri hedeflemesine müsade etmiyor. Ancak kullanıcılar diledikleri takdirde bu uygulamaları “sideloading” yöntemiyle cihazlarına yükleyebiliyor. Google Play’in geçmişte yüklendiği takdirde eski uygulamaların yüklenmesine izin verdiğini hatırlatmakta fayda var.

Söz konusu değişikliğin yeni Android sürümüyle birlikte hayata geçeceğinin altını çizelim. Uygulamaları “sideloading” yöntemiyle yüklemek, ortalamanın üstünde teknik yetenekler gerektiriyor. Dolayısıyla bunun her kullanıcıya göre bir şey olmadığını belirtmek gerekiyor.

Android 14 ne zaman yayınlanacak?

Android 14 için ilk bilgilerin ve beta sürümünün ilkbahar itibarıyla paylaşılması bekleniyor. Tam sürümün ise yine ağustos ayının sonları itibarıyla kullanıcılarla buluşması öngörülüyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun