Android 14: Gelecek sürümle birlikte gelecek gizlilik, performans ve ekran dostu başlıca yenilikler

Google, dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olan Android’in 14. sürümünü geliştiriyor. Android 14 sürümü, kullanıcıların gizlilik, güvenlik ve performans beklentilerini karşılamayı hedeflerken, büyük ekranlara sahip tablet ve katlanabilir akıllı telefonlar için de kullanıcı deneyimini iyileştirmeye odaklanıyor. Şu anda sadece geliştirici önizlemesi olarak mevcut olan Android 14, bu yılın sonbaharında telefonlara gelmesi bekleniyor. Şu ana kadar dikkat çeken yenilikleri bu makalede özetliyoruz. Ayrıca önümüzdeki aylarda daha fazla yenilik duyuruldukça bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Google, Android 10 ile birlikte resmi olarak alfabetik tatlı isimlerini kullanmaktan vazgeçti; ancak sürümler içeride hâlâ aynı sistem doğrultusunda anılmaya devam ediliyor. Geçen yılın sürümü Android 13’ün kod adı Tiramisu idi, bu yılki “U” harfi ile başlayan tatlı ise “Upside Down Cake” olarak adlandırılıyor.

Android 14 nasıl indirilir ve yüklenir?

Google, şu ana kadar Android 14’ün iki geliştirici önizlemesini yayınladı. Bu önizlemeler, geliştiricilere yeni özellikleri öğrenme ve uygulamalarını veya oyunlarını uyumlu hâle getirme fırsatı sunuyor. Ancak şu an için Android 14’ün hâlâ hatalı ve kararsız olduğunu ve bu nedenle yüklememeniz gerektiğini belirtelim. Yakında Google, resmi beta sürümünü yayınlayacak ve o zamana kadar beklemenizi öneriyoruz.

Android 14 Yenilikleri

Şimdiye kadar gördüğümüz yenilikleri ve iyileştirmeleri bu makalede vurguluyoruz. Ancak, son sürümde hangi özelliklerin yer alacağı konusunda söylentiler ve sızıntılar da devam ediyor. Android 14, önceki sürüme göre daha dar kapsamlı bir yükseltme gibi görünüyor ve büyük yenilikler içermiyor.

Pil Ömründe İyileştirme

Google, Android’in verimliliğini artırarak enerji tüketimini azaltmak için önemli çalışmalar yaptı. İşletim sistemi, arka plan görevlerini, indirmeleri ve yüklemeleri yönetme şeklindeki değişikliklerle, Android sahiplerinin telefonlarının pil ömrünü biraz daha uzatabilmesi sağlanacak.

Daha Büyük Yazı Tipleri ve Akıllı Ölçeklendirme

android 14 yenilikler yazı tipi

Android 13’te, Google’ın Pixel telefonlarında yazı tipi boyutu yalnızca yüzde 130’a kadar büyütülebilirken, Android 14 ile yazı tipleri yüzde 200’e kadar ölçeklendirilebilir. Düzensiz düzenleri önlemek için sistem, doğrusal olmayan ölçeklendirme kullanır. Bu, zaten büyütülmüş olan kelimelerin (örneğin başlıklar) daha da büyümemesi anlamına gelir ve böylece metinler görme engelli kişiler için daha okunabilir hale gelir.

Bildirim Işıkları

Android 14, gelen bildirimler için kamera flaşını ve ekran flaşını açmanıza olanak tanır. Bu özellik, diğer Android telefonlarda (örneğin Samsung cihazlarında) ve iPhone’larda yıllardır mevcuttur, ancak işletim sistemi seviyesinde entegre edilmemiştir. Flaşları tek tek veya her ikisini birden açabilir ve ekranınızın hangi renkte yanıp söneceğini seçebilirsiniz. İşitme kaybı olan kişilere yardımcı olması amaçlanan bu özellik, her gelen bildirimle telefonunun ses çıkarmasını veya titreşim yapmasını istemeyen herkes için de kullanışlı olacak gibi görünüyor.

Büyük Ekranlar İçin Daha İyi Destek

Google, ilk geliştirici önizlemesini yayınlarken, farklı ekran boyutlarına uyum sağlayabilen uygulamalar geliştirmeye çalışan geliştiricilere yardımcı olacağını duyurdu. Geliştiricilere daha fazla araç ve tasarım önerisi sunulduğunda, akıllı telefonlar, katlanabilir telefonlar ve tabletler arasında iyi çalışan uygulamalar bekleyebiliriz. Bu, Apple’ın iPhone’dan iPad ve MacBook’a geçişte uygulama ekosisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamasıyla benzer bir süreçtir.

Fotoğraf ve Video Erişimini Kısıtlama

android 14 yenilikler

Bir uygulamanın fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişimine izin verme konusunda rahatsızsanız, Android 14’ün, hangi fotoğraflara ve videolara erişime izin verileceğini belirleyebileceğiniz bir seçenek eklediğini memnuniyetle öğreneceksiniz. Apple da, iOS 14‘te benzer bir özellik tanıtmıştı.

Gelişmiş Güvenlik

Android 14, Android 5.1 ve önceki sürümlerden gelen daha eski uygulamaları yüklemenizi engelleyerek, kötü amaçlı yazılımların hedef aldığı eski sürümlere karşı güvenliği artıracak. Biyometrik girişleri destekleyen daha fazla uygulama için şifrelerin yerine geçecek geçiş anahtarlarıyla kimlik doğrulama sağlayan uygulamalar için gelişmiş destek gibi diğer güvenlik önlemleri de mevcuttur.

Bölgesel Tercihler

android 14 yenilikler bölgesel seçenekler

Sıcaklığı Santigrat veya Fahrenheit olarak görmeyi tercih edip etmediğiniz, haftanın başlangıcı olarak Pazartesi veya Pazar gününü seçmek, belirli takvimler veya rakamlar kullanmak gibi bölgesel tercihlerinizi Android 14’te sistem genelinde ayarlayabilirsiniz. Bu tercihler yedekleme ve geri yükleme işlemleri sırasında da korunur. Ayrıca, Fransızca gibi cinsiyetli dillere yönelik gelişmiş destek ve bölgeye dayalı dil özelleştirmesi de bulunmaktadır.

Uydu Bağlantısı

Özellikle Apple geçen yıl iPhone 14 ile birlikte Acil SOS Uydu bağlantısını tanıttığından beri, bir süredir Android telefonlar için de uydu bağlantısı hakkında söylentiler dolaşıyor. Google’ın Android başkan yardımcısı Hiroshi Lockheimer’ın bir tweet’iyle Android 14’te uydu bağlantısı desteği doğrulandı. Bu özelliğin tam olarak ne anlama geleceği henüz belirsiz olsa da, şu an hücresel hizmet olmayan ücra bölgelere daha iyi bağlantı sağlayabilir.

Tahmini Geri Hareketler

Google bunu resmi olarak duyurmadı, ancak en son geliştirici önizlemesinde tahmini geri hareketler olarak adlandırılan bir özellik bulunuyor. Bu, geri kaydırma hareketinin sizi götüreceği ekranı önceden görmeye yarıyor. Android kullanıcı arayüzünde geri kaydırmanın sizi nereye götüreceği şu anda açık değil. Ancak bazen ana ekrana, bazen önceki bir ekrana veya uygulamaya gider. Bu özellik, durumu daha açık hâle getirmeye yardımcı olacaktır.

Uygulama Klonlama

Aynı uygulamada iki hesabı olan kullanıcılar bunu yeni özelliği beğenecektir. Bir uygulamanın ikinci bir örneği, iki hesabı bir telefonda aynı anda kullanmanıza olanak tanıryor. Bazı akıllı telefon üreticileri, belirli uygulamalarla bunu yapmanın yollarını sunuyor ve çeşitli çözüm önerileri mevcuttur. Ancak ayarlar menüsünde resmi bir Android seçeneğinin olmasıyla muhtemelen daha iyi çalışacaktır. Bu özellik şu anda Google tarafından test ediliyor ve nihai Android 14 sürümüne yetişmeyebilir, daha sonra eklenebilir.

Health Connect

Akıllı tartılar için bir uygulama, koşu için başka bir uygulama ve uyku takibi için başka bir uygulama kullanabilirsiniz. Google’ın Health Connect uygulaması, sağlık ve fitness verilerinizi farklı uygulamalar ve hizmetler arasında merkezileştirmenize ve paylaşmanıza olanak tanır. Bu uygulama hâlâ beta aşamasında olsa da, Android 14 cihazlarında ön yüklü olarak gelebileceği düşünülüyor.

Geliştirilmiş Paylaşım Seçenekleri

Android’deki paylaşım menüsü, farklı Android cihazlarında ve uygulamalarında sürekli olarak tutarsız olmuştur. Android 14, kesin bir iyileştirme sağlamasa da, Google’ın paylaşım işlemi sırasında karşınıza çıkan mevcut paylaşım panellerini standartlaştırarak ve geliştirerek daha iyi bir deneyim sunma ihtimali bulunuyor.

Android 14 için önümüzdeki zaman çizelgesi

Android 14 şu anda geliştirici önizlemesi aşamasında bulunuyor. Google I/O’da, şirketin 10 Mayıs’ta düzenlenecek olan geliştirici konferansında yeni özellikler hakkında daha fazla bilgi edineceğiz. Resmi beta sürümünün yayınlanmasının hemen ardından ve sonraki aylarda beta sürümlerinin yayınlanmasına devam edilecektir. Google, muhtemelen ağustos sonu veya eylül başında nihai sürümü duyuracaktır. Pixel telefonlar güncellemeyi alacak ilk cihazlar olur. Daha sonra diğer markalı cihazlara da Android 14 sürümü ulaştırılacaktır.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun