Teknoloji

AMD Ryzen 6000 serisi mobil işlemciler tanıtıldı, işte özellikleri

amd ryzen 6000 mobil

AMD, 2022 Ürün Prömiyeri adını verdiği CES 2022 canlı yayın etkinliğinde yeni, yüksek verimli ve son derece güçlü, “Zen 3+” çekirdek mimarisini tamamen yeni AMD RDNA 2 mimarisiyle bir araya getiren yeni AMD Ryzen 6000 Serisi işlemcilerini duyurdu. TSMC’nin 6nm işlem teknolojisi kullanılarak üretilen yeni AMD Ryzen 6000 Serisi işlemcileri, AAA oyunlarda 1080P çözünürlükte benzeri görülmemiş düzeyde grafik performansı sağlarken, oyun oynamanın yanı sıra son teknoloji özellikleri ve üstün pil ömrü sunuyor.

“Zen” mimarisiyle başlayan süreçte AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler, watt başına daha iyi performans sunması için optimize edilen AMD “Zen 3+” çekirdeği üzerine inşa edildi. Bu yeni seri, 5000 Serisine göre 5 GHz’e kadar saat hızı, 1,3 kata kadar daha hızlı işlem hızı ve 2,1 kata kadar daha hızlı grafik performansıyla şimdiye kadarki en hızlı AMD Ryzen işlemcileri olma özelliğine sahip.

“Zen 3+” çekirdeği uyarlanabilir güç yönetimi özellikleri ve güç tasarrufuna yardımcı olan yeni derin uyku özelliği aracılığıyla güç ve verimlilik sağlıyor. En son çıkan AMD Ryzen işlemcilerle karşılaştırıldığında, AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler video konferans için yüzde 30’a kadar daha az güç tüketiyor. Bu, Ryzen 6000 Serisi işlemcilerin tek bir şarjla 24 saate kadar film oynatmayı, tamamen serin ve sessiz bir dizüstü bilgisayarda gerçekleştirmesiyle inanılmaz pil ömrü sağlıyor.

Yüksek performanslı sekiz çekirdeğe sahip, her biri aynı anda birden fazla görevi yerine getirerek 16 iş parçacığı işlem gücü sağlayan AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler, önceki nesile göre tekli çekirdekte yüzde 11’e kadar, çoklu çekirdekte ise yüzde 28’e kadar daha iyi bir performans sağlıyor.

AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler aynı zamanda RDNA 2 mimarisini kullanan ilk mobil işlemciler son nesle göre iki kata kadar daha hızlı grafik performansıyla, PC oyunlarının büyük çoğunluğunu Full HD çözünürlükte sorunsuz bir şekilde oynatabilen dünyanın ilk tümleşik grafik kartı olma özelliğini taşıyor. Ryzen 6000 Serisi işlemciler, ultra yüksek çözünürlükler ve yenileme hızları sağlayan tamamen yeni bir bütünleşmiş ekran motoruna sahip. AMD Ryzen 6000 Serisi, rakiplerine kıyasla yüzde 70’e kadar daha hızlı AAA oyun deneyimi sunuyor, dinamik HDR ekranları destekliyor ve AMD FreeSync teknolojisi her şeyin sorunsuz olmasını sağlıyor.

Gücü, verimliliği ve muhteşem grafikleri tamamlamak için AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler tamamen yeni bir platform üzerine inşa edilmiştir ve mevcut en yenilikçi teknolojilerle birlikte yeni özellikler sunar.

  • Daha hızlı mobil bilgi işlemi için gelişmiş DDR5 bellek
  • PCIe 4.0 ve USB4 ile yükseltilmiş çevre birimleri desteği
  • Arka plan gürültüsünü filtrelemek için AI gürültü engelleme özelliği
  • Qualcomm ve MediaTek ile olan ilişkilerle güçlü Wi-Fi 6E çözümleri

AMD Ryzen 6000 Serisi işlemciler, bütünleşmiş Microsoft Pluton güvenlik işlemcisi ile gelişmiş Windows 11 güvenlik özelliklerini tam olarak destekleyen ilk x86 işlemciler olmakla birlikte güvenli bir sistem sunarak gerçek çipten buluta güvenlik sağlar. AMD Secure Processor ve AMD Memory Guard gibi AMD’nin önde gelen diğer güvenlik özellikleriyle birleştiğinde bu durum, yeni işlemcileri dünyanın en yenilikçi x86 işlemcisi yapıyor.

AMD Ryzen 6000 Serisi mobil işlemciler

[table id=52 /]

AMD Ryzen PRO 6000 Serisi İşlemciler

Yine 2022’nin başlarında piyasaya çıkacak olan AMD Ryzen 6000 PRO Serisi işlemciler ise, birinci sınıf platformlarda üst düzey deneyim sağlayan yeni özellikler ve teknolojiler sunacak. AMD “Zen 3+” mimarisi ve 6nm süreci üzerine inşa edilen AMD Ryzen PRO işlemciler, ayrıca bir dizi güvenlik özelliği, yönetilebilirlik araçları, işletmelerin ve BT karar vericilerinin talep ettiği kurumsal düzeyde kararlılık ve güvenilirlik sunacak.

Lenovo, AMD ile bu baharda müşterilerine PRO 6000 Serisi işlemcilere sahip ultra premium bir iş dizüstü bilgisayarı olan yeni ThinkPad Z’yi tanıtacak. Lenovo ve AMD, kusursuz tasarımı, başarılı ses ve video performansı, maksimum yanıt hızı, Microsoft Pluton güvenlik işlemcisi ve Lenovo ThinkShield’den gelişmiş güvenlik özellikleri ile üstün bir işbirliği deneyimi sunmak için bir araya geldi.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER