Amazon’un piyasa değeri de 1 trilyon doların üstünü gördü

Apple geçtiğimiz ayın başında piyasa değeri 1 trilyon doları gören ilk Amerikan şirketi olmuştu. Bu kilometre taşına ulaşan ikinci şirket de tahmin edildiği gibi Amazon oldu. Amazon piyasa değeri kısa bir süre için 1 trilyon doların üstüne çıktı.

Amazon’un hisseleri geçtiğimiz gün içinde bir ara 2050.50 dolar seviyesinden işlem gördü. Şirket böylelikle piyasa değerini 1 trilyon doların üstüne taşımak için ulaşması gereken 2050.27 dolar seviyesini geride bırakmış oldu.

Ancak bu durum fazla uzun sürmedi. Piyasalardaki dalgalanma nedeniyle Amazon’un hisseleri günü 2039.51 dolar seviyesinde tamamladı. Hâli hazırda şirketin piyasa değeri ise 994.75 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

Dünya genelinde piyasa değeri 1 trilyon doların üstüne çıkan üç şirket bulunuyor. Bu seviyeyi ilk olarak 2007 yılında Çinli petrol ve doğalgaz şirketi PetroChina görmüş, ancak bu durum fazla uzun sürmemişti. Apple ise geçtiğimiz ay itibarıyla geçtiği 1 trilyon dolar seviyesinin üstünde tutunmayı başarmışa benziyor. Yeni iPhone’ların yarattığı beklenti satışları, şirketin ağustos ayını rekorla kapatmasını sağlamıştı.

Amazon piyasa değeri konusunda önümüzdeki dönemde 1 trilyon dolar seviyesinin etrafında dolaşmayı sürdürecek gibi görünüyor. Ancak e-ticaret ve teknoloji devinin de bir süre sonra 1 trilyon doların üzerinde tutunması sürpriz olmayacaktır.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....