Apple ABD’nin ilk trilyon dolarlık şirketi oldu

apple 1 trilyon dolarApple piyasa değeri 1 trilyon doların üstüne çıkan dünyadaki ilk şirket oldu. iPhone üreticisinin hem kendi öngörülerini hem de analistlerin tahminlerini geride bırakan güçlü 2018 mali yılı üçüncü çeyrek rakamlarının ve aynı zamanda gelecek dördüncü çeyrekle ilgili ortaya konan güçlü beklentilerin ardından, hisse senedi yükselişe geçti ve şirketin toplam değeri 1 milyar doları aşmış oldu.

Şirketin borsada işlem gören hisseleri, yerel saatle 11.48’de 207.05 dolarlık birim değere ulaştı. Daha sonra fiyatlarda hafif aşağı yönlü eğilim oluştu. Piyasanın değişken yapısı nedeniyle Apple 1 trilyon dolarlık şirket unvanını kaybedebilir, ancak ilerideki günlerde 1 trilyon dolar eşiğinin altında ve üstünde salınım yaparak bir süre sonra o değeri de geride bırakabilir.

Her ne olursa olsun Apple, şu anda piyasada trilyon dolar sınırını geçebilen ilk ve tek şirket oldu. Amazon da iyi gelen üçüncü mali çeyrek rakamlarının ardından 1 trilyon dolar sınırına epey yaklaştı.

Tabii ki, bunlar sadece belirli rakamları dönüm noktası olarak önemseyen kişiler için değer taşıyor. Yoksa Apple’ın piyasa değerinin 999 milyar dolar veya 1 trilyon dolar olması pek bir şey değiştirmeyecek. Ne de olsa şirket, normal bir insanın kavrayacağının ötesinde bir refaha ve güce sahip.

Düzeltme: Dünyanın piyasa değeri 1 trilyon doların üzerine çıkan ilk şirketi 2007’de PetroChina olmuştu. Apple söz konusu unvana sahip ilk Amerikan şirketi oldu.

Microsoft CEO’su TikTok görüşmeleri hakkında konuştu

Şimdi hatırlamak oldukça güç olsa da, Microsoft 2020'nin ağustos ayında TikTok'un bir kısmını satın almak için teklif vermişti. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok'u...

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun