Amazon Alexa Cortana’ya evinde meydan okumaya hazırlanıyor

google news abone ol

Amazon Alexa Cortana'ya evinde meydan okumaya hazırlanıyorAmazon’un dijital asistanı Alexa’nın kapsama alanı genişlemeye devam ediyor. Alexa, Microsoft’un dijital asistanı Cortana’ya  sahasında meydan okumaya hazırlanıyor. Amazon Alexa Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda da kullanıcıların karşısına çıkacak. HP, Lenovo, Asus ve Acer gibi üreticiler, Alexa’yı 2018 içinde piyasaya sürecekleri Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlara yerleştirecek.

Bu entegrasyon, önümüzdeki ilkbaharda Windows için yayınlanacak özel bir uygulama ile hayata geçecek. Çok sayıda PC üreticisi, Alexa’yı uzak mesafe ses tanıma özelliğine sahip cihazlarına yerleştirecek. Örneğin, HP Alexa’yı ilk olarak bir bilgisayardan ziyade bir hoparlöre benzeyen masaüstü modeli Pavillion Wave’e yerleştirecek. Lenovo ise Amazon’un dijital asistanından dizüstü bilgisayarlarında yararlanacak.

amazon alexa windows 10

Bu entegrasyonun Microsoft ve Amazon’un geçtiğimiz yıl duyurduğu işbirliğinden farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Her iki şirket de 2017’nin sonu itibarıyla Cortana ve Alexa’yı birbirlerine entegre etme sözünü vermişti. Ancak platformlar arası entegrasyon için koyulan bu hedefi iki şirket de kaçırmıştı. Şimdi başka bir uygulamayı öne çıkaran Amazon, Alexa’nın web arayüzünde ve mobilde sunduğu bilgilere erişimin basit bir yöntemini sunuyor. Bu uygulamada kullanıcılar Alexa’yı sesli olarak veya klavye kısayolu aracılığıyla aktif hâle getirebilecek.

Amazon Alexa Windows 10 entegrasyonuyla Google Asistan’a karşı güç kazanmayı amaçlıyor

Amazon Alexa Windows 10 entegrasyonuyla dijital asistan pazarında Google Asistan’a karşı güç kazanmayı amaçlıyor. Geride kalan yılların aksine CES 2018’e daha güçlü gelen Google, fuar boyunca Google Asistan için yeni işbirliklerini duyurmaya hazırlanıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

ÖNE ÇIKANLAR