Teknoloji

1Password gelecekte şifreleri tamamen kaldırmayı hedefliyor

1password
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

1Password bu hafta içinde, çok yakında, biyometrik tabanlı geçiş anahtarı teknolojisini kullanarak 1Password hesapları oluşturma ve hesapların kilidini açma seçeneğini destekleyeceğini açıkladı. Bu şekilde tüm ürüne adını veren özelliği, yani tek bir şifreyi kullanma imkanını kullanma gerekliliği ortadan kalkmış olacak.

1Password Baş Ürün Sorumlusu Steve Won, “Geçiş anahtarlarının ileriye dönük olması için, bunların bazı parolalarınızı değiştirmesi yeterli değildir.” dedi. “1Password’ün kilidini açmak için kullandığınız parola da dahil olmak üzere, tüm parolaları değiştirebilmesi gerekiyor.”

Bu, şifre yöneticisinin geçen yıl kasım ayında yaptığı ve müşterilerin “2023’ün başlarında” geçiş anahtarlarını kullanarak platformu aracılığıyla uygulamalarda ve web sitelerinde güvenli bir şekilde oturum açabileceklerini ortaya koyduğu duyurusunu takip ediyor. Rakip şifre yöneticisi Dashlane ve Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri de dahil olmak üzere çok sayıda başka şirketler, benzer şekilde geçiş anahtarı entegrasyonlarını duyurdu veya çoktan kullanıma sundu. 1Password, geçiş anahtarlarının şimdiye kadar nerelerde kullanılabileceğini kontrol etmek isteyenler için, bu desteği sunan web siteleri, uygulamalar ve hizmetlerden oluşan bir dizin oluşturmuştur.

1Password geçiş anahtarını kullanmayı başlangıçta isteğe bağlı yapacak

Geçiş anahtarı teknolojisini benimseme isteği, geleneksel parolalarla bağlantılı olarak artan güvenlik endişelerini temel alıyor. Geleneksel şifreler kimlik avı dolandırıcılığına karşı hassastır, çalınabilir veya veri ihlallerinde başka bir şekilde ele geçirilebilir. Bu da siber suçluların özel bilgilerinize erişmesine olanak tanır.

Şu anda 1Password hesabınızda oturum açmak için Face ID veya parmak izi tarayıcıları gibi biyometrik yöntemleri kullanıyor olsanız bile, şirket biyometrik yöntemlerin tek başına bir parolanın yerini almadığına dikkat çekiyor. Bu oturum açma işlevleri daha güvenli olsa da, nihayetinde hâlâ bağlı oldukları parolayı temel alıyor.

Geçiş anahtarları ise, kullanıcıların geleneksel şifreleri Windows Hello özellikli bir dizüstü bilgisayar gibi, cihazlarının kendi kimlik doğrulamasıyla değiştirmesine olanak tanıyan, genel anahtar şifreleme tekniğini kullanan ve FIDO Alliance tarafından geliştirilmiş olan tamamen şifresiz oturum açma teknolojisini etkinleştirebilir. Bu nedenle geçiş anahtarları, çalınacak veya tehlikeye atılacak sabit bir “karakter dizisi” olmadığından parolalardan daha fazla güvenlik sağlar.

1Password, hesap geçiş anahtarlarının kullanıma sunulması için önümüzdeki yaz aylarını işaret ediyor. 1Password’ün geçiş anahtarları lehine parola desteğini tamamen kaldırmayı planlayıp planlamadığı sorulduğunda Won, “Parolasız geçişin bir gecede olmayacağını biliyoruz, bu nedenle bu yaz özelliği sunduğumuzda, bunu kullanmayı isteğe bağlı hale getireceğiz. İnsanlarla bulundukları yerde buluşmalıyız. Ancak hedefimiz bir an önce geçiş anahtarına geçmek.” dedi.

İLGİLİ HABERLER