12 Kasım’da TV, radyo ve telefonlarda afet tatbikatı yapılacak

12 Kasım günü yapılacak tatbikat ile birlikte afet zamanında bilgilendirme amacıyla kurulmuş olan sistemin canlı testi yapılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün yaptığı açıklamada 12 Kasım 1999 Düzce Depreminin yıldönümünde bu tatbikatın yapılacağını kaydetti.

TRT Haber ve Hürriyet‘in haberlerine göre, İletişim Başkanlığı ve AFAD tarafından ortaklaşa düzenlenen Afet İletişim Çalıştayı’na katılan Bakan Soylu, afet anlarında ve sonrasında yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Buna ek olarak, 12 Kasım Düzce depreminin 23. yıl dönümünde, depremin gerçekleştiği saatte ülkece tatbikat yapılacağını duyurdu. 12 Kasım tatbikatı dahilinde tüm Türkiye’deki akıllı telefonlara aynı anda mesaj gönderilecek.

Soylu, “12 Kasım’da 18.57’de ilk kez bir ülke tatbikatı yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google'ın Türkiye'de de kullanılan Android Deprem Uyarı Sistemi AFAD'a link verecek

AFAD, birkaç ay önce akıllı telefonlara Hayati Uyarı Bildirimi göndermiş ve bu durum sosyal medyada gündem olmuştu. 12 Kasım Cumartesi günü saat 18.57’de aynı şekilde, yüksek sesli uyarı eşliğinde bir bildirim alabilirsiniz. Tatbikat anonsunun yapılacağı günü ve saati şimdiden akıllı telefonunuzun takvimine eklemeniz veya hatırlatıcı kurmanız yerinde olabilir.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun