11. nesil CPU’lar ile sunulan Intel NUC 11 Extreme için ön siparişler açıldı

Intel, minyatür bilgisayarının yeni bir sürümünü Computex 2021’de tanıtmıştı. Intel’in yeni NUC 11 Extreme bilgisayarı için şimdi 1399 dolardan başlayan fiyatlarla SimplyNUC’tan ön sipariş verilebiliyor. Kod adı “Beast Canyon” olan makine, iki adet 11. nesil Intel CPU seçeneği ve 12 inçlik bir grafik kartı için yeterli alan sunuyor.

Bu iki CPU seçeneği, sekiz çekirdekli Core i7-11700B ve sekiz çekirdekli Core i9-11900KB olarak veriliyor. Intel, yeni CPU seçeneklerinin geçen yılki NUC 9 Extreme sahipleri için bir yükseltme olarak sunulacağını da açıkladı. Ancak, gerekli olan tasarım kararları nedeniyle, eski kasada yeni bir CPU kullanımı durumunda ön panel sesinin ve PCIe Gen 4.0’ın tam olarak desteklenmeyeceği anlamına geldiği konusunda uyarıyor. Başlangıçta, altı çekirdekli Core i5-11400H ile listelenen 1.299 dolarlık bir yapılandırma vardı, ancak Intel, The Verge sitesine i9 ve i7 için daha yüksek talep nedeniyle Core i5 modülü üretmemeye karar verdiğini söyledi.

Yaklaşık 8 litrelik hacmiyle NUC 11 Extreme, geçen yılki 5 litrelik NUC 9 Extreme’den biraz daha büyüktür. Ancak Intel, bu ek kapasiteyi 12 inçe kadar uzunluğa sahip olan grafik kartları için yeterli alanla iyi biçimde değerlendiriyor. Bu, önceki modeldeki maksimum sekiz inçe göre önemli bir yükseltme sayılır.

Daha yüksek güce sahip bir güç kaynağı (bu yıl 650W ile 500 W’lık NUC 9 Extreme’in üstüne çıkıyor) aynı zamanda yeni modelin daha yoğun güç tüketen grafik kartlarını işleyebileceğini gösteriyor. SimplyNUC, bilgisayarın PCIe 4.0 x16 genişletme yuvası aracılığıyla “NVIDIA GeForce RTX 3080’e kadar performans seviyelerine sahip” kartları işleyebileceğini özellikle belirtiyor ve teknik özellik sayfasında 350W’a kadar grafik kartlarının desteklendiği yazıyor. Referans olarak, Nvidia’nın RTX 3080’i 320W, 3080 Ti ise 350W çekiyor.

CPU’ların ötesinde, SimplyNUC standart olarak 8 GB RAM ile donatılmış makineleri satıyor, ancak bunlar 64 GB’a kadar yapılandırılabilir. SimplyNUC’un fiyatına 256 GB NVMe M.2 depolama dahil ve Tom’s Hardware‘e göre toplamda dört adet M.2 yuvası bulunuyor.

Bağlantı açısından, NUC 11 Extreme’in arkasında Ethernet, HDMI 2.0 ve iki Thunderbolt 4 bağlantı noktasının yanı sıra altı adet USB 3.1 Gen 2 bağlantı noktası bulunuyor. Önde iki ek USB 3.2 Gen 2 bağlantı noktasının yanı sıra bir SDXC kart yuvası da var. Doğal olarak, ayrı bir grafik kartı taktığınızda, arka tarafında daha fazla ekran çıkışı bağlantı noktasına erişim elde edeceksiniz.

Core i7-11700B modeli 1399 dolardan başlarken Core i9-11900KB 1599 dolardan başlıyor. Giriş seviyesi modelin teslim tarihi olarak aralık ayı gösteriliyor. Ancak i7 ve i9 modelleri için eylül gibi daha erken bir teslim tarihi veriliyor. Geçen yılki makine için bir yükseltme olarak bağımsız CPU’ların fiyatları veya mevcudiyeti hakkında ise henüz bilgi verilmedi.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun