Teknoloji

YouTube, Firefox’taki gecikmelerin sebebini açıklıyor

youtube
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

YouTube platformunda son zamanlarda Firefox kullanıcılarının yaşadığı gecikme sorunları ile ilgili yeni detaylar var. Reddit ve Hacker News kullanıcıları tarafından dile getirilen endişelere göre, YouTube videolarının Mozilla’nın Firefox tarayıcısında ve bazen diğer tarayıcılarda yüklenmesinde beş saniyelik bir gecikme yaşanıyor. YouTube, bu gecikmeyi doğrularken, sorunun tarayıcıdan kaynaklanmadığını, bunun şirketin tüm platformlarda reklam engelleyicilerle mücadelesinin bir parçası olduğunu belirtti.

YouTube’dan The Verge‘e gönderilen açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta reklam engelleyici kullanan kullanıcılar, tarayıcı ne olursa olsun, yükleme süreçlerinde gecikme dahil olmak üzere optimal olmayan bir izleme deneyimi yaşadı. YouTube iletişim yöneticisi Christopher Lawton, reklam engelleyicinin devre dışı bırakılmasının sorunu çözeceğini, ancak kullanıcıların tarayıcıları yenilenene kadar geçici bir yükleme gecikmesi yaşayabileceğini belirtti.

Ayrıca Lawton, YouTube’un reklam engelleyici tespit yöntemleri geliştikçe, kullanıcıların bu tür sorunlarla karşılaşmaya devam edeceğini söyledi. Başlangıçta bu sorun yalnızca Firefox kullanıcılarını hedef aldığı düşünülse de, çevrimiçi kullanıcılar Chrome ve Edge’de de aynı gecikmeyi yaşadıklarını bildirdi. Reddit ve Hacker News kullanıcılarının incelediği kodda, YouTube’un hangi tarayıcıyı kullandığını kontrol ettiğine dair bir işaret görülmedi. Mozilla’nın Kıdemli Marka Yöneticisi Damiano DeMonte, bu durumun Firefox’a özgü bir sorun olduğuna dair bir kanıt olmadığını belirtti.

YouTube tarafından yapılan bu açıklamalar, reklam engelleme yazılımlarıyla mücadeledeki yeni stratejilerini ortaya koyuyor. Google, son zamanlarda reklam engelleyicilere karşı büyük adımlar attı ve bu çabanın etkileri, özellikle YouTube’da, haziran ayından bu yana reklam engelleyici kullanan bazı izleyiciler için videoları devre dışı bırakarak hissedildi. YouTube, geçen ay kullanıcıların ya reklamları etkinleştirmelerini ya da ayda 57,99 TL’lik reklamsız Premium hizmetine abone olmalarını hedefleyen “küresel bir çaba” başlattığını doğruladı. Lawton, reklamların şirketin içerik üreticileri için “hayati bir can damarı” olduğunu söyledi.

Geçen hafta Google Chrome’da, popüler bir reklam engelleme uzantısı olan uBlock Origin’i etkisiz hale getiren büyük bir değişiklik yaptı. Bağımsız geliştiriciler, internet üzerinde reklam göstermeye çalışan büyük şirketlerle, reklamların internete geldiği günden bu yana bir silahlanma yarışı içinde. Şu anda, Google reklamları gösterme konusunda geri adım atmamakta ciddi görünüyor. Bu durum, hem reklam verenler hem de içerik tüketicileri için internetin geleceğinde önemli değişikliklere işaret ediyor. YouTube’un bu yeni yaklaşımı, platformun reklam gelirlerini koruma ve artırma çabalarının bir parçası olarak görülüyor. Bu gelişmeler, reklam engelleyici kullanımının geleceği ve internet üzerindeki reklamcılık uygulamaları üzerinde önemli etkilere sahip olabilir.

Paylaş:
İLGİLİ HABERLER