YouTube Originals içeriklerinin büyük kısmını sonlandıracak

google news abone ol

YouTube Originals adıyla sunduğu orijinal içeriklerinin büyük kısmını sonlandırma kararı aldı. Şirketin orijinal içerik katalogunda diziler, eğitim videoları, müzik ve eğlence programları yer alıyor. Konuyla ilgili açıklamayı YouTube yöneticisi Robert Kyncl, Twitter hesabı aracılığıyla yaptı.

Bundan böyle sadece YouTube Çocuk Fonu ve Siyah Sesler Fonu kapsamındaki orijinal içerikler desteklenecek. Siyah Sesler Fonu 2020’de kurulmuş ve platformdaki Siyah içerik yapımcılarını desteklemek için 100 milyon dolarlık yatırım sözü verilmişti.

Kyncl’in açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Hızlı büyüme yeni fırsatları beraberinde getiriyor. Artık yatırımlarımız daha fazla yapımcı için pozitif etki yaratabiliyor. Bunlar arasında Yapımcı Shorts Fonu, Siyah Sesler Fonu ve Canlı Alışveriş programları bulunuyor.”

YouTube Originals programına yönelik yaklaşım yıllar içinde başka değişimlerden de geçmişti. 2016’da Susanne Daniels tarafından başlatılan programda içerik yapımcıları tarafından hazırlanan dizi ve filmlere yer verilmesi planlanmıştı. 2017’de sadece abonelerin erişebildiği orijinal içeriklerin ilk sezonlarının 250 milyon izleyiciye ulaştığı açıklanmıştı. YouTube, Katy Perry ve Kevin Hart gibi ünlü isimlerin de göründüğü bazı orijinal içerikleri de reklamlarla birlikte ücretsiz olarak sunmuştu.

Ancak aradan geçen altı yıllık dönemde YouTube popüler içerikler oluşturma konusunda pek başarılı olamadı. Buna ek olarak, dünyanın en popüler video platformu olan YouTube’a orijinal içeriklerin stratejik açıdan nasıl bir fayda sağladığı da pek net şekilde görülemedi.

YouTube Originals programını hayata geçiren Susanne Daniels’ın önümüzdeki mart ayında şirketten ayrılacağı açıklanırken, YouTube’un mevcut sözleşmelerinin yükümlülüklerini yerine getireceği de belirtildi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yandex Rusya ile bağlarını koparmayı planlıyor

Yandex Rusya'nın teknoloji alanındaki en tanınmış markası konumunda. Son yıllarda Batılı rakiplerinin gerisinde kalmamak için sıkı bir mesai harcayan şirket kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz...

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

Spotify Storylines Gaye Su Akyol’un yeni albümüyle Türkiye’de

Spotify’ın sanatçılar ve hayranları arasındaki bağı her zamankinden daha fazla güçlendiren özelliği Storylines, Türkiye’deki müzikseverlerle buluşuyor. Spotify Storylines, ilk kez, Gaye Su Akyol’un dördüncü...

ÖNE ÇIKANLAR