EğlenceManşetler

YouTube Go Türkiye’de kullanılmaya başlıyor

YouTube Go geçtiğimiz yıl ilk kez Hindistan’da kullanıcılara sunulmuştu. Kullanıcıların YouTube’dan video indirip daha sonra internete bağlı değilken bile izlemesine ve yakındakilerle paylaşmasına izin veren YouTube Go, Türkiye ile birlikte 130’u aşkın ülkede kullanıma sunuluyor.

YouTube Go, Hindistan’da faaliyete geçtiği zamandan bu yana aralarında Endonezya, Nijerya ve Tayland’ın da bulunduğu 14 ülkede daha hayata geçiti. Google’ın belirttiğine göre bu sayede, video dünyasına daha fazla insanın katılmasının nasıl bir etki yaratabileceğine birinci elden tanıklık etme fırsatı elde edildi.

Google, Endonezya’da düşük gelirli toplulukları ve aileleri eğitmek ve güçlendirmek için teknoloji kullanan bir girişim olan Mapan’ın YouTube Go’yu girişimci kadınları finansal beceriler ve kaynaklarla donatmak için düzenli olarak gerçekleştirdikleri topluluk buluşmaları olan “arisan”ların bir parçası olarak kullandığını söylüyor. Sistem, her topluluk başkanının küçük bir işletmeyi kurup işletmekle ilgili videoları bir çalma listesini halinde indirmesi, sonra da topluluktakilerin YouTube Go’nun yakındakilerle paylaşım işlevini kullanarak bu videoları birbirleriyle paylaşmaları esasına dayanıyor. Nijerya, Lagos’ta düşük gelirli çocukların devam ettiği bir okulu işleten öğretmen, YouTube Go kullanmak “bana matematik derslerinden, sınıf süslemeye kadar her konuda yardımcı olan çok daha fazla videoyu indirip izlememe imkanı veriyor” diyor.

YouTube Go hangi özelliklere sahip?

YouTube Go, bağlantı durumu ne olursa olsun, YouTube’a daha fazla erişimin yanı sıra, veri kullanımı üzerinde de daha fazla kontrol imkanı sağlıyor. YouTube Go’da öne çıkan özelliklerse şöyle:

Sizin için önemli videolar: Bölgenizde trend ve popüler olan videolar YouTube Go ana ekranında yer alır, böylelikle sizin çevrenizin ilgisini çekecek videoları keşfetme imkanı bulursunuz. Tüm deneyimi ana dilinizde ve ilgilinizi çeken videolarla yaşarsınız.

Deneyiminizi kontrol edin: YouTube Go’da bir video ile ilgili küçük resme tıklayarak ön izleme yapabilir, böylelikle ne hakkında olduğu konusunda daha fazla fikir edinip izleyip izlememe kararını önceden verebilirsiniz. Daha sonra ileride izlemek için cihazınıza indirebilir veya hemen izleyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu videoyu izlerken ne kadar veri kullanacağınızı da seçmeniz mümkün.

Yakındakilerle video paylaşımı: YouTube Go kullanırken videolarınızı yakınınızda bulunan aile üyeleri ve arkadaşlarınızla hiç veri kullanmadan paylaşabilirsiniz.

Yüksek kalitede izleme: Kullanıcı geri bildirimlerinden yola çıkılarak yapılan değişikliklerle artık videoları indirmek, izlemek veya paylaşmak istediğinizde temel ve standart çözünürlüklerin yanı sıra Yüksek Kalite’yi de (HQ) tercih edebilirsiniz.

Sevdiğiniz güncel içeriği keşfedin: Kullanıcıların daha da güncel video önerileri talebi doğrultusunda gelen yeniliklerle, artık ana ekranda daha kişiselleştirilmiş içeriklere ulaşabileceksiniz. Ayrıca sevdiğiniz kanallara yeni videolar yüklendiğinde size haber verilecek.

Daha kolay paylaşım: Yakındakilerle paylaş özelliğine ana ekrandan daha da kolay ulaşılabiliyor. Ayrıca kullanıcıların fazlasıyla talep ettiği, tek seferde birden çok video paylaşma seçeneği de eklendi.

YouTube Go uygulaması Google Play’de mevcut, ancak haberi hazırladığımız zamanda Türkiye’ye açık görülmüyordu. Ancak Google resmi duyuru yaptığına göre, kısa süre içinde ülkemizdeki Android cihaz kullanıcılarının da erişimine açılacaktır.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER