Eğlence

YouTube 4K çözünürlüğü Premium abonelerine özel hâle mi getirecek?

youtube 4k

YouTube 4K videolarına bir YouTube Premium aboneliğinin arkasına yerleştiren bir test yürütüyor gibi görünüyor. Son haftalarda, bazı kullanıcılar 2160p çözünürlüklü videonun oynatılmasını premium bir özellik olarak etiketleyen metinle kısıtlandığını bildiriyor. YouTube, Twitter’dan paylaştığı açıklamada yeni kısıtlamaları görenlerin, Premium ve Premium olmayan izleyicilerin özellik tercihlerini daha iyi anlamak için yapılan bir denemenin parçası olduğunu kaydetti.

YouTube’un gerçekten Premium olmayan tüm kullanıcıları maksimum 1440p video kalitesiyle kısıtlayıp kısıtlayamayacağı belli değil. Google, yan kuruluşu YouTube’un “iyileştirmeler yapması” için kullanıcıları kısıtlamalar hakkında geri bildirimde bulunmaya yönlendiriyor.

YouTube Premium aboneliğinin fiyatları ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, Türkiye’de 16,99 TL’dir. Hizmet, YouTube Music Premium’a erişimin yanı sıra uygulama içi indirmeler, arka planda oynatma ve en önemlisi, reklamsız görüntüleme imkanı sağlıyor. YouTube’un reklamlar konusundaki agresif tavrı göz önünde bulundurulduğunda, son özellik biraz daha önem kazanıyor. Önceki bir testte şirketin tek bir videoya on kadar atlanamayan reklam yerleştirdiği dile getirilmişti.

YouTube’un 2021’de dünya çapında yaklaşık 2,24 milyar kullanıcısı olduğu ve bunun yalnızca 50 milyonunun Premium ve Music abonesi olduğu tahmin ediliyordu. Bu, kârlılıkta son zamanlarda yaşanan düşüşten sonra, Google için çok fazla potansiyel satış geliri anlamına geliyor. 4K çözünürlüklü TV’ler giderek yaygınlaştıkça, reklamlarla dolu ve 1080p çözünürlüklü videolarla sınırlı kalmak, bazı YouTube kullanıcılarını isteksizce de olsa Premium kullanmaya zorlayabilir.

İLGİLİ HABERLER