Xiaomi microLED ekranlı akıllı gözlük konseptini tanıttı

Xiaomi, Smart Glasses olarak adlandırdığı microLED ekranlı akıllı gözlük konseptini gözler önüne çıkardı. Şirketten yapılan açıklamada gözlüğün satışa sunulması gibi bir planın olmadığı belirtilse de, çok fazla detayın paylaşılması gelecekte bu fikrin değişebileceğini gösteriyor.

Xiaomi’nin akıllı gözlük konseptinin klasik bir tasarıma sahip olduğu söylenebilir. Ancak Facebook ve Ray-Ban’in birlikte hazırladığı Facebook Stories’ten farklı olarak bu gözlükte artırılmış gerçeklik özelliklerini destekleyen bir ekran bulunuyor.

Xiaomi’den yapılan açıklamada tek renkli microLED ekranın daha yüksek piksel yoğunluğu ve OLED’e kıyasla daha uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edildiği belirtildi. MicroLED daha kompakt bir paneli ve daha kolay ekran entegrasyonunu mümkün kılıyor.

Kendi kendine yayıcı bir ekran teknolojisi olan microLED, OLED’in doğal takipçisi olarak görülüyor. Ancak fiyatının yüksek olması, microLED panellerin yaygınlaşmasını engelliyor.

Xiaomi, microLED panelinin bir pirinç tanesi büyüklüğünde olduğunu ve maksimum parlaklık seviyesinin 2 milyon nit olduğunu da belirtti. Işık göze ulaştığında bu kadar parlak olmayacak, ancak yüksek parlaklık da içeriğin güneş ışığı altında bile rahatlıkla görülmesini sağlayacak. Xiaomi 51 gram ağırlığındaki gözlüğün navigasyon, canlı çeviri ve bildirim gösterimi gibi işler için kullanılabileceğini belirtti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...