Manşetler

Xiaomi 13 serisinin resmi tanıtımı yapıldı

Xiaomi 13 Pro

Xiaomi genellikle Qualcomm’un amiral gemisi Snapdragon işlemcisini yeni ürünleriyle birlikte sunmaya başlayan ilk şirketlerden biridir. Haftalardır dedikodularını gördüğümüz Xiaomi 13 serisi için de bu durum değişmiyor. Şirket, beklenen yeni nesil amiral gemisi telefonları Xiaomi 13 ve Xiaomi 13 Pro’yu Çin’de tanıttı.

İki telefon da Snapdragon 8 Gen 2 amiral gemisi işlemci tarafından destekleniyor. Bu nedenle yüksek işlemci gücü gerektiren oyunlar ve diğer görevler için birinci sınıf performans bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte yeni akıllı telefonlar; IP68 derecelendirmesi, Leica kamera teknolojisi, 50 W kablosuz şarj ve 10 W ters kablosuz yükleme gibi bir dizi başka özelliği de paylaşıyor.

Paylaşılan diğer özellikler arasında Wi-Fi 6E, pil yönetimi için özelleştirilmiş Surge yongaları ve hızlı şarj, stereo hoparlörler ve kızıl ötesi port bulunuyor.

Xiaomi 13 Pro

xiaomi 13 pro
Xiaomi 13 Pro

Pro modeli, standart Xiaomi 13 üzerine gelen bir dizi yükseltme sayesinde bu takıyı kazanıyor. 6,73 inç QHD+ kavisli OLED ekran (3,200 x 1,440, 120Hz), 4,820 mAh pil ve 120 W kablolu şarj hızları gibi özellikler sunuluyor.

Xiaomi 13 Pro tarafında da öne çıkıyor. Öncelikle, Xiaomi 12S Ultra’da kullanılan, bir inçlik IMX989 sensörlü ve 50MP ana kamerayı (1,6 mikron piksel boyutu) içeriyor. Bu kamera sistemi, Xiaomi’nin HyperOIS stabilizasyon teknolojisi ile donatılmıştır.

Devasa ana kamera sensörüne, 50 MP ultra geniş açılı kamera (makro modlu) ve 50 MP 3x tele kamera (75 mm eşdeğeri, 10 cm odak mesafesi) eşlik ediyor.

Xiaomi 13

Xiaomi 13
Xiaomi 13

Temel Xiaomi 13 ise, daha düşük bir fiyat noktasına ulaşmak için birkaç taviz veriyor. 6,39 inçlik düz FHD+ OLED ekran (2.400 x 1.080, 120Hz), 4.500 mAh pil ve 67 W kablolu şarj gibi özelliklere sahip.

Xiaomi 13, telefoto kamera ve su geçirmezlik gibi özelliklerle selefine göre çeşitli iyileştirmeler sunuyor.

Ayrıca Xiaomi’nin standart amiral gemisi telefonu; bir inçlik IMX989 ana kamera yerine 50MP IMX800 (1/1,49 inç, bir mikron piksel boyutu, HyperOIS) ana kamera ile geliyor. Bunun dışında takdirde, ikincil kamera görevleri 12 MP ultra geniş sensör ve 10 MP 3x telefoto lens (75 mm eşdeğeri) tarafından gerçekleştiriliyor.

Temel cihaz, yukarıda belirtilen düz ekranın yanı sıra düz kenarlara sahip tasarımı sayesinde farklılaşıyor. Karşılaştırıldığında, Xiaomi 13 Pro kavisli bir ekran ve ince kenar çerçeveleri ile geliyor.

Xiaomi 13 Serisi ve çıkış tarihi

Xiaomi 13
Xiaomi 13

Xiaomi, henüz fiyat bilgisi paylaşmadı, ancak bu tanıtım şimdilik sadece Çin’i kapsıyor. Akıllı telefonun ilk önce Çin’de piyasaya çıktığını göreceğiz. Dünya çapında lansman ise birkaç ay sonra, muhtemelen şubat sonundaki Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleşecektir. Geçen yıllara bakacak olursak, mart ayının sonlarına doğru veya nisan ayı içinde Türkiye lansmanının yapıldığını görebiliriz.

Xiaomi 13 Pro modeli Seramik Siyahı, Seramik Beyazı ve Vahşi Yeşil renklerinde satışa sunulacak. Standart cihaz ise; Siyah, Beyaz ve Vahşi Yeşil renklerinde sunulacak ve cam arka yüzle gelecek. Öte yandan iki cihazın da mavi renkte ve suni deri kapla arka yüzlü bir versiyonla sunulması bekleniyor.