Xbox One X duyuruldu, 7 Kasımda çıkacak

Aylardır süren dedikoduların ardından Microsoft nihayet “Project Scorpio” adıyla anılan yeni oyun konsoluna resmiyet kazandırdı. Bu oyun konsolunun resmi adı Xbox One X oldu. Microsoft’un Xbox One X şeklindeki adlandırması, şirketin gizemli bir S logosunun ticari kullanım haklarını almasından sadece günler sonra geldi. Ayrıca Scorpio’ya dair ipuçları da E3 tanıtım videoları sayesinde ortalığa saçılmaya başlamıştı. Microsoft Xbox One X konsolunu 7 Kasımda dünya çapında satışa sunmayı planlıyor.

Tüm mevcut Xbox One aksesuarları yeni Xbox One X’te de çalışacak. Bunun yanı sıra tüm mevcut Xbox 360 uyumlu oyunlar ve Xbox One oyunları da bu konsolda çalışacak. Microsoft, One X’te “süper örnekleme” adını verdiği bir yöntem sayesinde yeni oyunların 1080p TV’lerde daha iyi görüntülenmesini sağlayacak.

Yeni konsol 6 teraflopluk grafik işlemci gücüyle çıkacak, böylelikle esas rakibi olan PS4 Pro’nun 4.2 teraflopluk gücünün üstüne çıkacak. Microsoft, Scorpio’da 1172 MHz’de çalışan özelleştirilmiş bir GPU motoru kullanıyor. Bu da sadece Xbox One’ın 853 MHz’lik birimine göre değil, Sony’nin PS4 Pro’sunda bulunan 911 MHz’lik GPU motorunun da ötesine geçiyor.

Microsoft daha önce tüm 900p ve 1080p Xbox One oyunlarının Xbox One X’te doğal 4K çözünürlükte çalışacağının, ayrıca mevcut Xbox One ve 360 oyunlarının da gözle görülür bir performans artışı yaşayacağının sözünü vermişti. Microsoft’un yeni konsolunun arkası Xbox One S’i temel alıyor, HDMI giriş portu mevcutken Kinect için özel bir port bulunmuyor. Ayrıca Scorpio, içinde buhar hazneli soğutma sistemi barındırıyor. Benzer teknoloji GTX 1080 gibi üst sınıf PC oyun kartlarında da kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tecno Camon 16 İncelemesi

Microsoft yeni Xbox One X’in şimdiye kadar üretilmiş en küçük Xbox oyun konsolu olduğunu söylüyor. Tasarımı mevcut Xbox One S modeline epey benziyor. Yeni konsol için çıkacak ilk oyunlardan bir tanesi Forza Motorsport 7 olacak, bu oyun doğal 4K çözünürlükte ve 60fps destekli olarak çıkacak. Aşağıda bu oyunun özel oynanış videosunu izleyebilirsiniz. Forza Motorsport 7 oyunu 3 Ekimde çıkacak.

Öte yandan Microsoft, Xbox One X’in çıkışıyla birlikte konsola özel 22 farklı oyunun çıkacağı bilgisini de paylaştı. Bunların arasında Crackdown 3, Forza Motorsport 7 ve Sea of Thieves de bulunacak.

En başta da belirttiğimiz gibi, yeni Xbox One X 7 Kasımda dünya çapında satışa sunulacak. Ürünün fiyatı ülkeden ülkeye değişiklik gösterecek, ancak açıklandığı kadarıyla ABD’de 499 dolar, Avrupa’da 499 avro, Birleşik Krallık’ta 449 pound, Kanada’da 599 Kanada doları ve Avustralya’da 649 Avustralya doları olacak.

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...