WordPress 5.0 yepyeni yazı editörüyle yayınlandı

WordPress.org, blog yönetim aracının yazı editörüne çok büyük yenilikler getiren WordPress 5.0 güncellemesini yayınladı. 37 farklı dilde sunulan yeni sürümü WordPress.org/Download adresi üzerinden indirebilirsiniz.

WordPress, web’in yüzde 30’undan fazlasında çalışan bir içerik yönetim sistemi olma özelliğini taşıyor. En son sürüm, Kübalı caz sanatçısı Bebo Valdés’in şerefine “Bebo” olarak adlandırılıyor.

WordPress 5.0 ile birlikte daha düzenli bir yazı düzenleme deneyimi sunmayı amaçlayan, Gutenberg kod adlı blok tabanlı yazı editörü geliyor. Bu yeni editörün medya ekleme veya herhangi bir türde içeriği yeniden düzenleme konusunda daha iyi işlemesi amaçlanıyor. Her bir içerik parçası kendi bloğunda yer alıyor. Bu da site sahiplerinin içeriğin nasıl görüntüleneceğine karar vermelerine yardımcı olacaktır. Bloklar paragraflardan başlıklara, alıntılardan görsellere, galerilere ve videolara kadar her şeyi içeriyor.

wordpress 5.0 blok editör

Yeni yazı editörü yerine klasik editörü kullanmaya devam etmek isteyenler için WordPress.org, Classic Editor adlı bir eklenti de sunuyor. Bu eklenti 2021 yılına kadar desteklenecek. Eklenti, WordPress’in eski editörünü, Yazıyı Düzenle ekranını geri getiriyor ve bunun üzerinde kullanılan eklentilerden yararlanmayı sürdürüyor. WordPress.org yardımcı teknolojiler kullanan kullanıcıların, yeni blok editörünün sorunlara yol açması durumunda Classic Editor eklentisini denemelerini tavsiye ediyor.

Twenty Nineteen (2019) da, WordPress’in yeni editörünün gücünden yararlanan varsayılan tema olarak geliyor. Bu tema editör stillerini kullanıyor, böylelikle içerik editöründe gördüğünüzün aynısını sitede de görebiliyorsunuz. Aynı zamanda bol miktarda boş alan, sans-serif yazı tipinde başlıklar, klasik serif gövde metinleri ve sistem fontlarıyla yükleme hızı artırılıyor.

wordpress 5.0 twenty nineteen tema

WordPress 5.0 geliştiricileri de düşünüyor. Bloklar, kullanıcıların içeriği doğrudan değiştirebilmeleri için rahat bir yol sağlarken, içerik yapısının yanlışlıkla, kod düzenlemeleriyle bozulmamasını da sağlıyor. Bu, geliştiricinin çıktıları kontrol etmesine, düzenlemeler boyunca korunan ve bozulmamış, düzgün ve semantik işaretlemeler oluşturmasına izin veriyor.

WordPress 5.0 ile geliştiriciler müşterileri için sezgisel kontrollerle kolayca blok oluşturacak geniş bir API ve arayüz bileşenleri koleksiyonundan yararlanabilirler. Bu bileşenlerin kullanılması sadece geliştirme çalışmalarını hızlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda tüm kullanıcılara daha tutarlı, kullanılabilir ve erişilebilir bir arayüz sağlıyor.

Yeni blok paradigması, kullanıcı ihtiyaçlarını çözme konusunda keşif ve hayal gücünün yolunu açıyor. Birleşik blok ekleme akışıyla, müşterilerin tüm içerik türleri için blokları bulması ve kullanması daha kolay hâle geliyor. Geliştiriciler, zor API’larla uğraşmak yerine vizyonlarını yürütmeye ve zengin düzenleme deneyimleri sunmaya odaklanabiliyor.

WordPress.org ekibi, WordPress 5.1’den bahsetmedi, ancak muhtemelen bir sonraki versiyon üzerinde çalışılıyor ve birkaç ay içinde piyasaya sürülecek.

DJI Mavic 3 sızıntısı çift kamerayı gösteriyor

DJI Mavic 3 drone büyük ihtimalle yakında gözler önüne çıkacak. Merakla beklenen drone'un neye benzeyeceği, internete sızan yeni fotoğraflar sayesinde detaylı bir şekilde görüldü. Sızan...

Redmi Note 11 serisi için 120W şarj desteği doğrulandı

Xiaomi, Redmi Note 11 serisi telefonlarını 28 Ekim'de tanıtacak. Tanıtım için geri sayım sürerken, şirket dikkat çekici bir özelliği de şimdiden duyurdu. Weibo'dan yapılan...

Tim Cook’tan Apple Bağdat Caddesi mağazası paylaşımı

Apple'ın Türkiye'deki üçüncü mağazası ve aynı zamanda ilk sokak mağazası olan Apple Bağdat Caddesi mağazası cuma günü kapılarını müşterilerine açtı. Yurt dışında gördüğümüz Apple...

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun