Teknoloji

Windows 10 yüklü cihaz sayısı 700 milyona ulaştı

microsoft windows 10 kasım 2019 güncellemesi office

windows 10Microsoft Build 2018 konferansının açılış gününde Windows 10 yüklü aktif cihaz sayısının 700 milyona ulaştığını duyurdu. Söz konusu sayı, en popüler bilgisayar işletim sisteminin büyümesini hız kesmeden sürdürdüğünü gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Build 2017’de işletim sisteminin yüklü olduğu cihaz sayısının 500 milyon olduğu açıklanmıştı. 2017’nin kasım ayında ise yıllık hissedar toplantısında konuşan Microsoft CEO’su Satya Nadella, işletim sisteminin yüklü olduğu aktif cihaz sayısının 600 milyona ulaştığını duyurmuştu.

700 milyon aktif cihaz sayısı, bundan 3 yıl önce yayınlanan bir işletim sistemi için oldukça etkileyici. Ancak Microsoft’un Windows 10 için en baştan iddialı hedefler koyduğunu da unutmamak gerekiyor. Microsoft yola çıkarken işletim sisteminin üç yıl içinde 1 milyar cihaza ulaşmasını hedeflemişti.

Ancak bu hedefin fazla iddialı olduğunun farkına varan şirket, bir yıllık sürenin sonunda revizyona gitmişti. Microsoft’tan 2016’nın temmuz ayında yapılan açıklamada Windows 10’un yüklü olduğu cihaz sayısının 1 milyarı bulmasının 2018’in sonrasına sarkabileceği belirtilmişti. Mevcut tablo, bu hedefe 2019 itibarıyla ulaşılabileceğini gösteriyor. Ancak bu tablonun değişebileceğini ve öngörülen sürelerin uzayabileceğini veya kısalabileceğini unutmamak gerekiyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER