Windows 10 uygulamaları önümüzdeki yaz Xbox One’a geliyor

google news abone ol

xbox one windows 10 uygulamalari

Microsoft, önümüzdeki yaz itibarıyla geliştiricilerin Windows 10 uygulamalarını Xbox One’a taşımalarına izin vermeye hazırlanıyor. Şirketin Xbox One uygulama mağazasına dair detayları mart ayı içinde düzenleyeceği Build 2016 etkinliğinde açıklaması bekleniyor. Ancak 2016 Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC 2016) konuşan Microsoft’tan Jason Ronald, Windows 10 uygulamalarının önümüzdeki yazdan itibaren Xbox One’da çalıştırılabileceğini açıklayarak, önemli bir bilgiyi paylaşmış oldu.

Şirket, daha öncesinde konuya ilişkin bir zaman aralığı açıklamamıştı. Microsoft’un Xbox One’da kullanıcılara sunacağı uygulama mağazasının nasıl işleyeceği ve nasıl bir yapıda olacağı ise halen belirsizliğini koruyor. Business Insider’da yer alan habere göre, Windows 10 uygulamaları yıl içinde kademeli olarak Xbox One uygulama mağazasına giriş yapacak.

Microsoft, Windows 10 için uyguladığı evrensel uygulama stratejisi sayesinde Windows platformuna yönelik oyun gelişimini önemli ölçüde kolaylaştırmayı amaçlıyor. Geliştiriciler PC, tablet, telefon ve Xbox için tek bir uygulama hazırlıyor. Sadece uygulamaların farklı ekran boyutlarında çalışmasına yönelik bazı değişiklikler gerçekleştiriliyor. Ancak Xbox One ve telefondaki uygulamalar arasında ekran boyutundan kaynaklı önemli farklar bulunacağını ve ortak bir kalite seviyesini yakalamanın Microsoft adına kolay olmayacağını ifade etmek gerekiyor.

Epic Games’den Tim Sweeney, evrensel uygulama yaklaşımının etrafı duvarla çevrili bir bahçe oluşturmaya benzediğini söylese de; Microsoft’un Xbox şefi Phil Spencer, Windows 10 uygulamalarının tamamen açık bir ekosistem olduğunu savunuyor. Microsoft’un Windows 10 uygulamalarının Xbox One’a gelişine dair detayları açıklamasının beklendiği Build 2016, 30 Martta kapılarını açacak.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER