En son Windows 10 ön izleme sürümü Skype entegrasyonunu sunuyor

Windows 10 10565 ön izleme sürümüyle uzun zamandır beklenen Skype entegrasyonunu ilk kez görüyoruz

windows-10-10565-on-izleme-131015

Microsoft en son Windows 10 güncellemesini, 10565 sürüm numarasıyla ön izlemeye çıkardı. Yazılım devi bir süredir Mesajlaşma uygulamasının Skype ile entegre edileceğini söylüyordu, nihayet o özellik test edilmeye sunuldu.

Skype entegrasyonu şu an için temel seviyede görünüyor, ancak Skype’ın mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme gibi özelliklerine bütün Windows 10 uygulamalarında erişim fırsatı sunuyor.

Yeni Mesajlaşma uygulaması Microsoft’un Apple’ın kendi iMessage sistemine karşılık gelen bir servisi olma özelliğini taşıyor. OS X’teki Mesajlar uygulamasına benzeyen bu uygulama iki panelli bir arayüze sahip ve kişiler de yuvarlak çerçeveli profil fotoğraflarıyla listeleniyor.

Microsoft Skype kullanıcı adlarını cep telefonu numaralarıyla bağlamaya başladı, böylelikle arkadaşları, kullanıcı kimliklerini bilmeye gerek duymadan, telefon numaralarıyla kolaylıkla bulma imkanı getiriliyor. Bu iMessage benzeri yaklaşım sayesinde Skype kullanıcıları servis üzerinden arkadaşlarıyla daha kolay sohbet edebilecekler.

windows-10-10565-cortana-ink-131015

Skype entegrasyonunun yanı sıra, Microsoft Cortana’ya el yazısı tanıma desteği getiriyor. Windows 10 bilgisayarlarda ekran kalemiyle oluşturulan notlar Cortana tarafından anlaşılıyor, Cortana bunların içeriklerini okuyabiliyor. Örneğin notlar içinde geçen tarih ve saat gibi bilgilere göre takvim kayıtları oluşturabiliyor, hatırlatmalar ayarlayabiliyor.

Microsoft en son Windows 10 ön izleme sürümünde Edge internet tarayıcısını iyileştirecek adımlar da atıyor. Yeni bir sekme ön izleme özelliği etkinleştirildi, böylelikle sekmelerin üstüne imleci getirerek sayfada olanların ön izlemesini görmek mümkün olacak. Ayrıca Microsoft Edge’de nihayet yer imlerini ve okuma listelerini eşzamanlama imkanı da sunuluyor, böylelikle aynı yer imlerini veya sonra okunacakları diğer Windows 10 makinelerinde de görmek mümkün oluyor.

windows-10-koyu-cubuk-131015

Bu yeni özelliklerin yanı sıra, Microsoft Windows 10 arayüzü üzerinde oynamalara da devam ediyor. En son test sürümünde daha canlı görünen başlık çubukları dikkat çekiyor, bunları kişiselleştirme ayarları üzerinden etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca Başlat menüsünde de Windows 10’un genel temasına daha uygun görünecek şekilde iyileştirilmiş metinsel menüler bulunuyor. Son olarak Microsoft, Aygıt Yöneticisi ve Registry editörü gibi araçların iyice eskimiş ikonlarını da değiştirdi.

Eğer bir Windows Insider kullanıcısıysanız, Windows 10 10565 sürümünü Windows Güncelleme üzerinden indirebilirsiniz.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Yeni iPad Air ve 8. nesil iPad Türkiye’de satışa çıktı

Apple, geçen ayın ortalarında düzenlediği Eylül etkinliğinde tanıtımını gerçekleştirdiği 8. nesil iPad ve yeni iPad Air tabletleri Türkiye'de satışa sunmaya başladı. Bu yeni tabletlerin...

Apple’dan App Store ve Apple Music’te Cumhuriyet Bayramı özel içerikleri

Cumhuriyetin 97. yılını kutlamaya hazırlanırken Apple, App Store ve Apple Music'te yerli uygulamalar, uygulama geliştiricileri ve yerli sanatçılar için özel içerikleri kullanıcılara sunuyor. Türkiye'de uygulama...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun