Windows 10’a veda zamanı: Microsoft, destek süresini açıkladı

Windows 10 için son güncelleme ve Windows 11'e geçişin önemi

Microsoft, perşembe günü yayınladığı bir blog yazısında, Windows 10 22H2’nin işletim sisteminin son sürümü olacağını açıkladı. Bundan sonra, Windows 10’un tüm sürümleri, 14 Ekim 2025’te Microsoft’un desteğini sonlandıracağı tarihe kadar aylık güvenlik güncellemeleri ile desteklenecek. (Uzun Vadeli Hizmet Kanalı’ndaki bazı sürümler, desteğin sona erme tarihinden sonra güncellemeler almaya devam edecek.)

Microsoft, kullanıcıların artık Windows 11’e geçiş yapmalarını öneriyor çünkü Windows 10, yeni özellikler almayacak.

Windows 11’in piyasaya çıkışının üzerinden bir buçuk yıldan fazla zaman geçtiğine göre, şirketin 2015’te ilk kez kullanıma sunulan Windows 10 için işleri yavaşlatmaya başlaması şaşırtıcı değil. Şirket, Ocak ayında Windows 10 indirmelerini satmayı durdurarak, Windows 10’a veda etme sürecine bir adım attı ve şimdi, Windows 10 için resmi destek süresinin ne zaman sona ereceğini biliyoruz.

Windows 10 için geri sayım başladı ve Microsoft’un son sürüm duyurusuyla birlikte, kullanıcıların Windows 11’e geçiş yapmaları daha da önemli hale geliyor. Yeni özelliklerin Windows 10’a ekleneceği son tarih, artık belirlendi ve kullanıcılar, güncel ve güvenli bir işletim sistemi deneyimi için Windows 11’e geçmeye teşvik ediliyor.

2015 yılında kullanıma sunulan Windows 10, önemli bir dönüm noktasıydı ve birçok kullanıcı için tercih edilen işletim sistemi haline geldi. Ancak, teknoloji dünyasında sürekli gelişen yenilikler ve güvenlik ihtiyaçları göz önüne alındığında, Microsoft’un Windows 11’e odaklanması ve kullanıcıları bu yönde yönlendirmesi doğal bir süreç olarak değerlendirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
OnePlus 12 resmiyet kazandı: Snapdragon 8 Gen 3 işlemci, 50W kablosuz şarj ve geliştirilmiş kamera bir arada

Windows 10 için son yaklaşırken, kullanıcıların Windows 11’e geçiş yaparak yeni özelliklerden vegüncellenmiş güvenlik önlemlerinden faydalanması büyük önem taşıyor. Windows 11, daha modern ve kullanıcı dostu bir arayüz sunuyor, performansı artırıyor ve yeni teknolojilere daha uyumlu hale getiriyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun