Windows 10 Kasım 2019 Güncelleştirmesi dağıtıma çıktı

Yenilikler daha çok arka planda, ancak dikkatinizi çekecek değişiklikler de var

Microsoft en son Windows 10 Kasım 2019 güncelleştirmesini cihazlara sunmaya başladı. Normalde Microsoft’un önemli Windows 10 güncelleştirmeleri genellikle birtakım yeni özelliklerle gelir. Ancak bu versiyon daha çok daha önceki Windows versiyonlarında gördüğümüz servis paketlerine benzer bir nitelik taşıyor.

Gelen değişikliklerin büyük kısmı küçük çapta ve bunların çoğu perde arkasında bulunan ve kullanıcıların göremeyeceği türde; kararlılık, performans ve benzeri noktalara odaklanan iyileştirmeler ve geliştirmeler oluyor.

Tabii ki, bu durum hiçbir şeyin değişmediği anlamına gelmiyor. En büyük değişiklikler Microsoft’un Windows 10’da bildirim deneyimi üzerinde yaptığı iyileştirmelerle ilgili oluyor. Bu yeni Kasım güncellemesiyle birlikte bildirim merkezi, ya da Microsoft’un deyimiyle Aksiyon Merkezi bölümüne bildirimleri yönetme düğmesi ekleniyor. Aynı zamanda bildirimlerin üzerinde imleci bekleterek ayarlar düğmesini görmek ve buna tıklatarak belirli bir uygulamanın bildirimlerini sessize almak da mümkün oluyor. Üstelik Microsoft, uygulamalardan göreceğiniz bildirimlerin sayısını da özelleştirmeye izin veriyor.

windows 10 kasım 2019 güncelleştirmesi
Görsel: The Verge

Bunun dışında Başlat menüsü ve görev çubuğu üzerinde yapılmış birtakım değişiklikler bulunuyor. Artık Başlat menüsünün simgesine tıklatmadan, imleci onun üzerinde bekleterek işlem yapabilirsiniz. Ayrıca görev çubuğu üzerinden takviminize etkinlikler ekleyebilirsiniz. Ayrıca Microsoft, Dosya Gezgini içindeki arama işlevini de güncelleştiriyor. Şimdi Başlat menüsü ile aynı Windows arama omurgası kullanılıyor. Böylelikle PC’nizdeki ve hatta OneDrive bulut depolama alanındaki dosyaları da bulabilirsiniz.

Microsoft, Kasım 2019 Güncelleştirmesini Windows 10 kullanıcılarına sunmaya başladı. Güncelleştirmeyi Windows Update üzerinden edinebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update yolunu izleyebilir ve güncelleştirmeleri kontrol edebilirsiniz.

iPhone 13 serisi Sinematik mod ile profesyonel kamera cebe girecek

Salı akşamı gerçekleştirilen iPhone 13 tanıtım etkinliğinde Apple, çok yakında piyasaya çıkacak tüm iPhone'lar için ilginç bir yeni özellik duyurdu. Bu özellik Sinematik mod...

Eğitim için tablet önerileri – Video

MediaMarkt için hazırladığımız tablet önerileri videosunda, farklı ekran büyüklüklerine ve teknik özelliklere sahip olan, fiyatları da modelden modele değişiklik gösteren çeşitli tablet önerileri sıralıyoruz.

iOS 15 ve iPadOS 15’in çıkış tarihi belli oldu

Apple, iOS 15 ve iPadOS 15'in kullanıcılarla buluşacağı tarihi açıkladı. Şirketin WWDC 2021'de duyurusunu yaptığı yeni yazılım sistemi güncellemeleri 20 Eylül itibarıyla dağıtıma çıkacak. Hem...