Windows 10 dokunmatik ekran klavyesi için kapsamlı yenilikler geliyor

Microsoft, Windows 10 için yerleşik dokunmatik ekran klavyesinde bazı önemli değişiklikler yapmayı planlıyor. Güncellenmiş dokunmatik klavye tasarımı şirketin Windows 10X için üzerinde çalıştığı klavyeye dayanıyor. Yeni tuş basma animasyonları, sesleri ve animasyonlu GIF’leri arama ve bunları metne ekleme gibi unsurlar klavyede sunuluyor.

Microsoft Windows 10X’te bunu WonderBar olarak adlandırıyordu. Windows 10’daki yeni tasarım yazı yazmak için optimize edilmiş daha iyi yerleşimler barındırıyor. Aynı zamanda işaretçiyi dokunmatik klavyede, boşluk çubuğu üzerinde hareket ettirme yeteneği de getiriliyor. Bu, iOS’te parmağı boşluk çubuğunda bastırdıktan sonra klavye üzerinde sola, sağa, yukarı ve aşağı hareket ettirerek işaretçiyi hareket ettirmeye benziyor.

Ayrıca Microsoft, Windows 10’da emoji seçicisini de güncelliyor. Windows ve nokta tuşlarına aynı anda basıldığında etkinleştirilecek bu emoji seçicisi Microsoft’un Fluent Design sistemini temel alan iyileştirilmiş bir tasarım içeriyor. Emoji arama, animasyonlu GIF desteği, kopyalama panosu geçmişini birleştirme ve emoji girişi de tek bir kullanıcı arayüzüne toplanıyor.

Klavye ve emoji iyileştirmelerinin yanı sıra, Microsoft Windows ile dikte özelliğine de yeni bir form kazandırıyor. Voice Typing, yani Sesle Yazdırma olarak adlandırılan bu özellik kapsamında, sesten metne çevirme arayüzü yeniden düzenleniyor. Daha modern tasarım, otomatik yazma düzeltme ve güncellenmiş arka yapı sayesinde Microsoft, Windows’da şimdiye kadarki en güvenilir yazı yazma deneyimini vadediyor.

windows 10 dikte

Tüm bu yeni Windows 10 değişiklikleri bu hafta Windows Insiders Geliştirici Kanalı içinde test edilecek. Henüz tüm test kullanıcılarına sunulmayabilir. Tüm kullanıcılara sunulması ise 2021’in ilk yarısında Microsoft’un Windows 10 için planladığı güncellemeyi bulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mozilla Microsoft'un varsayılan tarayıcı engellerini aşmanın yolunu buldu

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....