Teknoloji

Will Smith, yapay zeka ile espri yarışında

will smith yapay zeka

Ünlü aktör Will Smith, geçtiğimiz yıl viral olan ve bir Reddit kullanıcısı tarafından yapay zeka ile oluşturulan makarna yeme videosunun parodisini Instagram hesabından paylaştı. “Bu elden çıktı!” başlığıyla yayınlanan video, yapay zekanın video sentezi alanındaki ilerlemesini komik bir şekilde gösteriyor. Videoda, Smith, gerçekte makarna yediği on bir video segmenti göstererek izleyicileri şaşırtıyor.

OpenAI’nin Sora video sentezi modelinin duyurulmasıyla birlikte, son bir yılda yapay zeka ile üretilen videoların kalitesinde büyük bir atılım yaşandığına dikkat çekiliyor. Smith’in yeni videosu, bu ilerlemeyi eski yapay zeka üretimi makarna videosu ile kıyaslayarak gözler önüne seriyor. Ekranda, bir yıl önceki AI üretimi makarna videosu ve “Şimdi AI Videosu” başlıklı, gerçek Smith’in makarnayı komik bir şekilde yediği segmentler yer alıyor.

Videonun altında, bazı izleyicilerin yeni (yapay zeka üretilmemiş) video hakkında kafa karışıklığı yaşadıkları ve “İkinci videonun da yapay zeka tarafından üretildiğinden emin değilim” gibi yorumlar yaptıkları görülüyor. Bu durum, yapay zeka videolarının gerçeklikle ne kadar benzeşebileceğine dair bir tartışma başlatıyor.

Henüz Sora gibi bir modelin Will-Smith-makarna-yeme videosunu yeniden üretme girişiminde bulunmadığını görmemiş olsak da, geçen yıla göre çok daha iyi bir sonuç elde edileceği kesin. Teknolojinin bu hızla ilerlemesi göz önüne alındığında, 2025 yılına kadar video sentezi yapay zeka modellerinin Smith tarafından oluşturulan parodi videonun benzerlerini üretebileceği öngörülüyor.

Geçen yılki makarna videosu, Mart 2023’te oluşturulduğu dönemdeki en ileri text-to-video sentezi teknolojisini temsil etmese de (bu unvan muhtemelen o dönemde kapalı testlerde olan Runway’s Gen-2’ye aitti), açık ağırlıklı modeller arasında oldukça ileri bir seviyedeydi. ModelScope AI modeli kullanılarak üretilmiş olan bu video, o dönemde daha yetenekli video sentezi modelleri bulunmasına rağmen, Will Smith’in makarnayı grotesk bir şekilde yemesiyle yapılan kültürel göndermenin eğlenceli bir karşılaştırma oluşturduğu düşünülüyor.

İLGİLİ HABERLER