Teknoloji

Wikipedia’nın tasarımı 10 yılın ardından yenilendi

wikipedia

Wikipedia 10 yılın ardından bir tasarım değişikliğine gitti. Yenilenen tasarımı dikkat çekici hâle getiren unsur ise temel kullanıcı deneyiminde pek fazla şeyi değiştirmemesi. Oldukça tanıdık görünen yeni tasarım, bazı unsurları kaldırarak kullanıcıların platformda aradıkları bilgilere daha hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor.

Arama ve makale bölümlerine ulaşımı hızlandıran yeni tasarım, daha kullanıcılar arama terimini yazarken tanım ve görseller gösteriyor. Dil değişimini kolaylaştıran yeni tasarım, içerik tablosuyla da kullancılara yardımcı oluyor.

Yeni tasarımda başka küçük dokunuşlar da mevcut. Kaldırılabilen kenar çubuğuyla kullanıcıların okurken dikkatinin dağılması engelleniyor. Buna ek olarak, varsayılan yazı büyüklüğü de artırılıyor. Böylelikle makalelerin daha kolay okunması sağlanıyor.

Yeni tasarımla Wikipedia’da aramalar yüzde 30 oranında arttı

Platformun sahibi Wikimedia Foundation, yeni tasarımla birlikte herhangi bir özellik kaybının olmadığına dikkat çekiyor. Açıklamada yeni tasarımın dünya genelinde gönüllerle test edildiği ve aramaların yüzde 30 oranında arttığı, sayfa kaydırmalarının ise yüzde 15 oranında azaldığı belirtildi.

Yeni tasarımla Wikipedia’nın internetle şimdiye kadar fazla haşır neşir olmayan yeni kullanıcılar için daha “erişilebilir” olmasının hedeflendiği belirtildi. Bu yeni tasarım platformun desteklediği 318 dilden 300’ünde erişime açılmış durumda.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER