Teknoblog İnternet Wikipedia’daki bilgiler metal plakalara Ay’a gönderilecek

Wikipedia’daki bilgiler metal plakalara Ay’a gönderilecek

Wikipedia güvenilirliği konusunda çeşitli soru işaretleri olsa da, en popüler bilgi kaynakları arasında bulunuyor.

wikipediaArch Foundation adını taşıyan sivil toplum kuruluşu ilginç bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Vakıf, milyonlarca Wikipedia sayfasını Ay’a göndermeyi planlıyor. Bu işlemin sayfaları küçük metal plakalara yazdırarak yapılması öngörülüyor.

Wikipedia’daki bilgiler İngilizce olarak metal plakalara yazdırılacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, içerikler önümüzdeki iki yıl içinde Ay’ın yüzeyinde olacak. Tüm arşiv CD büyüklüğündeki bir metal plakaya sığdırılacak.

Arch Foundation, 2015’te insanlık için evrenin derinliklerinde dolaşacak bir arşiv oluşturma amacıyla kurulmuştu. The Verge’de yer alan habere göre, içeriklerin yazdırılacağı metal plakalar insan saçından daha ince olacak.

Milyonlarca sayfadaki bilgiler metal plakalara aktarılacak. Söz konusu arşiv, insanlığın hem tarihi hem de kültürel mazisi için bir tür yedek veri tabanı işlevini görecek. Bu sayede Dünya’da yıkıcı bir felaket yaşansa bile, insanlığın hafızasının varlığını sürdürmesi amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Pocket yeni tasarımıyla makaleleri dinlemeyi öne çıkarıyor

Arch Foundation, Wikipedia sayfaları dışında Long Now Foundation’ın Rosetta Projesi’ni de uzaya gönderecek. Söz konusu projede dünya üzerinde konuşulan yaklaşık 1500 dile ait bilgiler yer alıyor. Arch Foundation daha önce Isaac Asimov’un Vakıf üçlemesini uzaya göndermişti.

Önceki HaberLogitech G305 kablosuz fare profesyonel teknolojiyi uygun fiyatla sunuyor
Sonraki HaberLG V35 ThinQ sızıntısı çentiksiz ekranı işaret ediyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz