WhatsApp tarayıcı eklentisi ile web uygulamasında güvenliği artıracak

WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, WhatsApp web uygulamasının güvenliğini artırmak için Code Verify adını taşıyan yeni bir tarayıcı eklentisi hazırladı. Söz konusu eklenti, uygulamanın içeriklerinin tahrif edilmediğinin doğrulanmasını sağlıyor. Böylelikle potansiyel bir saldırganın WhatsApp’ın web uygulaması üzerinden gönderilen ve alınan verilere erişimi engelleniyor ve uçtan uca şifrelenmiş sohbetlerin koruması artırılıyor.

WhatsApp’ın çoklu cihaz desteğinin beta testi geçtiğimiz yıl başlamıştı. Bu web eklentisi de söz konusu testin devamı olarak tanımlanabilir. Meta bu özelliklerle mesajlaşma servisinin ana cihaz dışındaki cihazlarda da pürüzsüz ve kolay şekilde kullanılabilmesini amaçlanıyor. Bu özelliğin çıkışından bu yana servisin web uygulamasının kullanımı artarken, bunun da güvenlik konusunda yeni ihtiyaçlar doğurduğu ifade ediliyor.

Code Verify’ı destekleyen güvenlik yöntemlerinin yeni olmadığını belirtmek gerekiyor. Cloudflare destekli eklenti, standart yöntemleri otomasyon desteğiyle uygulaması sayesinde fark yaratıyor ve teknik bilgiden bağımsız olarak sürecin anlaşılmasını kolaylaştırıyor.

whatsapp tarayıcı eklentisiTarayıcı eklentisi kontrolünü tamamlamasının ardından bir trafik ışığı sistemiyle kullanıcılara sorun olup olmadığını gösteriyor. Yeşil ışık her şeyin sorunsuz işlediği anlamına geliyor. Sarı ışık sayfanın yenilenmesi gerektiğini veya Code Verify’a parazit yapan başka bir tarayıcı eklentisinin olduğunu gösteriyor. Kırmızı ışık ise doğrudan bir problemi sembolize ediyor. WhatsApp’ın destek sayfasına göre, eklenti tespit edilen sorunun çözümüne yardımcı olacak.

Meta’dan verilen bilgiye göre, WhatsApp için hazırlanan yeni tarayıcı eklentisi kullanıcıların mesajlarına erişemeyecek veya mesajları okuyamayacak. Buna ek olarak, Cloudflare’e veri iletimi de yapılmayacak. Code Verify’ın kaynak kodu da Meta tarafından GitHub’da paylaşıldı.

POPÜLER