Vodafone Simple ile yeni nesil mobil deneyimi sunuyor

Vodafone, yeni nesil bağlantı ve dijital servisler şirketi olma yolunda bir adım daha attı. Pandemiyle birlikte kazanılan dijital alışkanlıkların kalıcı olacağını öngören şirket, dijital yaşam tarzını benimseyen müşteriler için geliştirdiği Vodafone Simple isimli yeni nesil mobil deneyimi duyurdu.

Vodafone’un “Türkiye’de bir ilk” olarak tanımladığı bu deneyimde kullanıcılardan taahhüt alınmıyor ve aşım ücreti de uygulanmıyor. Yüzde 100 dijital olan yeni nesil mobil deneyiminde müşterilerin dijitalleşmeyle birlikte dönüşen beklentilerine yönelik çözümler bir araya getirildi. Müşteriler, bu deneyimle, günümüzün en önemli ihtiyacı haline gelen mobil deneyime dijital üyelik anlayışıyla kolaylıkla sahip olarak Vodafone’un tabiriyle “seçmeme özgürlüğü” yaşıyor. Vodafone Simple kapsamında sadece mobil internet içeriğiyle ayrışan 3 yeni tarife de sunuluyor.

Vodafone Simple’ın duyurusu Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy ve oyuncu Aras Bulut İynemli’nin katılımıyla düzenlenen toplantıda yapıldı. Aksoy, toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:”2025 yılına kadar Türkiye’nin en hızlı büyüyen yeni nesil bağlantı ve dijital servisler şirketi olmak istiyoruz. Bu hedefin en önemli unsurlarından birini de müşteri deneyimi oluşturuyor. Müşterilerimize en iyi dijital deneyimi sunma hedefiyle çalışıyoruz. Pandemiyle birlikte davranış ve alışkanlıklarımızda hızla dijitali benimsedik. Müşteri davranışları artık tamamen mobil internet üzerine kurulu. Pandemi sonrası da bu değişimin süreceğini ve dijital alışkanlıkların uzun vadeli olacağını öngörüyoruz. Bu öngörüden hareketle, Vodafone Simple adı altında yeni nesil mobil deneyimi geliştirdik. Taahhüt alınmayan, aşım ücreti bulunmayan, yüzde 100 dijital ve kolay olan bu deneyim, Türkiye’de bir ilk. Vodafone Simple ile müşterilerimize mobil internet ihtiyaçlarını uçtan uca deneyimleyebilecekleri, dolayısıyla seçmeme özgürlüğünü rahatlıkla yaşayabilecekleri bir deneyim sunuyoruz. Müşterilerimizin tam istediği gibi bir dijital üyelik deneyimi vaat ediyoruz. Vodafone Simple, ön ödemeli de değil, faturalı da değil; telekom dünyasında yepyeni bir açılım. Vodafone Simple’ın sektörümüzde devrim niteliğinde bir yeniliği temsil ettiğini düşünüyoruz. Vodafone olarak, bireylerin dijitalleşmesinde fark yaratacak çözümler sunmaya devam edeceğiz.”

Vodafone’un marka yüzü de olan Aras Bulut İynemli ise şöyle konuştu: “Dijitalleşmeyi ilgiyle takip ediyorum. Pandemiyle birlikte dijital teknolojileri daha çok kullanmaya başladık. Özellikle akıllı telefonlar, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Ben de günlük hayatımda işimi kolaylaştıracağına, hızlandıracağına inandığım her teknolojiyi kullanıyorum. Vodafone Simple adı gibi sade. Sadelik benim de hayatımın her alanında sevdiğim ve tercih ettiğim, önem verdiğim bir şeydir. İşte, Vodafone Simple da seçenekler arasında kaybolmak istemeyenler için ideal bir çözüm. Üstelik, her yönüyle hayatı kolaylaştıran bir deneyim. Taahhüt yok, aşım ücreti yok, yüzde 100 dijital ve kolay. Vodafone Simple’ın sunduğu yeni nesil mobil deneyimini herkese öneririm.”

Vodafone Simple müşterileri tarifelerini diledikleri zaman değiştirebiliyor

Vodafone Simple’da taahhüt alınmıyor, aşım ücreti bulunmuyor, yüzde 100 dijital deneyim sunuluyor. Müşteriler ihtiyaç duydukları mobil internete dijital olarak üye olabiliyor. Simple, sunduğu özelliklerle telekom sektöründe bir ilki temsil ediyor.

Vodafone Simple müşterileri, tarifelerini istediğinde değiştirebiliyor ya da tarife yenilemesini durdurup iptal edebiliyor. Yeni nesil mobil deneyimiyle tarifeler arasında kaybolmadan, GB’a göre kolayca karar verip isterlerse anında vazgeçebiliyorlar.

Vodafone Simple müşterileri, tarife hakları bittiğinde aşıma düşmüyor. Tarife içeriği yetmezse, kayıtlı kredi kartıyla ek paket alabiliyor. Ödemeler, müşteriler faturalarını düşünmesin diye otomatik gerçekleşiyor. Ödeme işlemlerinde kullanılan kart kolayca değiştirilebiliyor ve istendiğinde otomatik ödeme durdurulup iptal edilebiliyor.

Vodafone Simple müşterileri, başvuru sürecinden SIM aktivasyonuna, tarife seçiminden ödemeye kadar tüm işlemleri Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden Vodafone bayilerine gitmeden kolayca yönetebiliyor. İhtiyaç duyarlarsa, Vodafone’un kişisel dijital asistanı TOBi’den destek alabiliyorlar. TOBi, içerdiği Yapay Zeka teknolojisi sayesinde müşterileri en uygun şekilde yönlendirebiliyor. Müşteriler, TOBi aracılığıyla tüm işlemler için 7/24 canlı destek uzmanlarıyla mesajlaşıp bilgi alabiliyor.

Vodafone Simple kapsamında sadece mobil internet içeriğiyle ayrışan 3 yeni tarife de sunuluyor. Buna göre, 10 GB’lık Simple Small 45 TL’ye, 15 GB’lık Simple Medium 55 TL’ye ve 25 GB’lık Simple Large 75 TL’ye satın alınabiliyor. Tüm tarifelerde 1000 dakika, 10 SMS ve sınırsız WhatsApp içeriği bulunuyor. Vodafone Simple tarifelerine yönelik başvuru ve aktivasyon dahil tüm işlemler sadece Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden yapabiliyor.

Apple Watch Series 7 Ön İnceleme – Video

Apple'ın Eylül etkinliğinde tanıtılan Apple Watch Series 7 cuma günü itibarıyla Türkiye'de de, dünya ile aynı anda satışa sunuldu. Apple'ın en yeni akıllı saati...

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun