Vestel Venus V3 5020 Ön İnceleme

venus v3 5020

Vestel ve Turkcell işbirliğiyle piyasaya sunulan Venus V3 5020, Vestel’in epey ilgi gören V3 serisinin en yeni üyesi oldu. Giriş seviyesi ürün olma özelliğini 5040 modelinden teslim alan V3 5020’nin fiyat-performans noktasında epey iddialı olan bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. V3 serisi cihazların genel tasarım çizgisini barındıran V3 5020, ele rahatlıkla oturan, rahat kullanılabilir bir telefon olduğu izlenimini veren, elde ağırlık hissi yaratmayan bir akıllı telefon.

V3 5020’nin köşeleri hafif yuvarlatılmış, böylelikle görünüm biraz dahan yumuşak hâle getirilmiş. Kenarlar da hafif yuvarlatılmış, bu da telefonun ergonomisine olumlu katkıda bulunuyor. Zaten 5 inç ekranlı bir telefon olduğu için geniş bir yüzey alanına sahip değil. Tüm bu unsurlar V3 5020’nin rahat ve kullanışlı bir telefon olmasını sağlıyor. Kenarlarları saran metal görünümlü çerçeve arkada pürüzlü bir desene sahip arka kapakla buluşuyor. Arka kapak yerinden çıkarılabiliyor, ancak 3140 mAh kapasiteli pil sabit, yerinden çıkarılmıyor. SIM kart ve microSD kart yuvaları da kapağın altında bulunuyor.

V3 5020 ile 5040 modellerini karşılaştırdığımızda ekran bakımından arada fazla bir fark yok. 5 inç ekranda 720p çözünürlük tatmin edici keskinlikteki yazı ve grafikler için yeterli. Ancak renkler çok canlı değil, hafif bir solgunluk gözleniyor. Bununla birlikte ekranın parlaklık açısından epey tatmin edici olduğunu da belirtmek gerekiyor. Telefonda Snapdragon 212 işlemci yerine Mediatek’in 1 GHz saat frekansına sahip 64-bit Mediatek 6735P işlemci bulunuyor. 1 GB RAM ve 16 GB dahili hafıza da bu paketin içinde yer alıyor. Giriş seviyesi Android telefonların seviyesindeki bu paket görünüşte fena performans sunmuyor. 600-700 TL bandındaki bir telefon için iyi olduğunu söyleyebiliriz. 4.5G destekli telefon, mobil şebeke üzerinde yaptığımız gezintilerde web sayfalarını fazla bekletmeden yüklüyor.

Kamera tarafında arkada 8 megapiksel, HDR, panoramik çekim, hızlı otomatik odaklama gibi artık standart hâlini almış özellikler barındıran bir kamera görüyoruz. Önde de 5 megapiksel çözünürlüklü bir kamera eklenmiş. Kamera uygulaması sade bir arayüze sahip, hızlı şekilde açılıyor. Fotoğraf ve video çekim işlemleri deklanşör tuşlarına tıklattıktan hemen sonra başlıyor, fazla bir bekleme söz konusu değil.

vestel-venus-v3-5020-on-inceleme-14

V3 5020’yi 5040 modelinden ayıran en önemli nokta pil performansı olsa gerek. Telefonda 3140 mAh kapasiteli bir pil var. 5040’ta ise 2100 mAh kapasiteli bir pil görüyorduk. Her ne kadar V3 5040’taki pil çıkarılabilir olsa da, sabit pilin yüzde 50’ye yakın bir kapasite artışıyla sunulduğunu görmek güzel. 5020 ayarında bir telefon için bu pil iki günü rahatlıkla çıkaracak bir performans sunacaktır.

5020 Android Lollipop sürümüyle yüklü geliyor. Bunun üstünde Vestel’in ufak tefek kullanıcı arayüzü özelleştirmelerini görüyoruz. Diğer V3 telefonlarından farklı olarak, 5020’de Turkcell uygulamaları önemli bir yer tutuyor. Ayrıca kilit ekranını da varsayılanda Turkcell logolu bir duvar kağıdı süslüyor.

Vestel ve Turkcell işbirliğiyle geliştirilen V3 5020, 4.5G deneyimini ön plana çıkaran, 649 TL’lik peşin satış fiyatıyla herkese uygun fiyattan akıllı telefon ve 4.5G deneyimi yaşatmayı amaçlayan bir telefon. İlk izlenim oldukça olumlu, ancak daha fazlası için detaylı incelemeden geçmesi gerekiyor. Eğer fırsat olursa onu da ilerleyen zamanlarda yapmayı planlıyoruz.

YouTube’dan reklamsız deneyim için yeni seçenek

Google, YouTube için daha uygun fiyatlı bir abonelik paketini test etmeye başladı. YouTube Premium Lite adını taşıyan bu yeni hizmet, kullanıcılara reklamsız izleme deneyimini...

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...