Twitter yanlış bilgi ile mücadele için yeni bir özellik test ediyor

Twitter yanlış bilgi ile mücadelesine devam ediyor. Şirket yanlış bilgi içermesi muhtemel tweet’lerin şikayeti için yeni bir raporlama özelliğinin testlerinin başladığını açıkladı.

Artık yanlış bilgi içeren tweet’ler de tıpkı taciz içeren veya diğer zararlı içerikleri barındıran paylaşımlar gibi, paylaşımın sağ üst köşesinden açılan menü üzerinden şikayet edilebilecek. Kullanıcılar yanıltıcı bilginin kategorisini de belirleyebilecek.

Politik kategorideki yanlış bilgiler, seçim gibi alt başlıklara ayrılacak. Sağlık kategorisinde ise kullanıcılara COVID-19 ile ilgili yanlış bilgileri şikayet etme imkanı sağlanacak. Mikro blog servisi bu yeni özelliği ABD, Avustralya ve Güney Kore’de test edilecek.

Twitter’dan yapılan açıklamada, test sürecinde her şikayetin dikkate alınmayacağı belirtildi. Ancak test sürecinde toplanan veriler, özelliğin geliştirilmesi için kullanılacak. Test, viral olmaya uygun yanlış bilgilerin tespitine de yardımcı olacak.

ABD’de Biden yönetimi COVID-19 varyantlarının yayılmasının ardından yanlış bilgilere karşı mücadeledeki tutumunu biraz daha sertleştirmişti. Joe Biden geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada, Facebook gibi sosyal platformlarda aşılarla ilgili olarak paylaşılan yanlış bilgilerin insanları öldürdüğünü belirtmişti.

Bu açıklamanın ardından Beyaz Saray, sosyal ağlara koronavirüsle ilgili yanlış bilgilerin kaldırılması konusunda daha yoğun bir baskı uygulamaya başlamıştı. ABD Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporda da Twitter ve Facebook gibi platformların yanlış bilgi ile mücadele için algoritmalarını yeniden tasarlamaları gerektiği ifade edilmişti.

Fiyat-performans oranı yüksek dizüstü bilgisayar arayanlar için HP 255 G7 fırsatı

Okul için uygun fiyatlı, ihtiyaçları karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanlar için Amazon.com.tr'de HP 255 G7 modeli 4999 TL'lik bir fırsat fiyatıyla müşterilere sunuluyor. Her ne...

iPhone 14 tamamen yeni tasarımla gelebilir

iPhone 13 serisi henüz birkaç gün önce piyasaya çıktı. Ancak bu, gelecek yılın iPhone'ları için dedikoduların etrafta dolaşmaya başlamasını engellemiyor. 9to5Mac'in haberine göre; Bloomberg'in...

Netflix Tudum etkinliğinden öne çıkan duyurular ve fragmanlar

Netflix, cumartesi günü ilk Tudum etkinliğini gerçekleştirdi. Pek çok şeyin gösterimi bu üç saatlik canlı yayında yer aldı. 70'den fazla dizi ve 28 film...

The Witcher 2. Sezon fragmanı ve 3. sezon müjdesi geldi

Netflix'in Tudum etkinliğinde çok sayıda Geralt of Rivia içeriği vardı. The Witcher'ın yaklaşan ikinci sezonu, yayıncının büyük gösterisinde önemli bir varlıktı. Hayranlar, Continent'te yaşamın...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun