Turkcell T Tablet İncelemesi

Turkcell T Tablet, 349 TL'lik fiyat etiketiyle ortalama üstü bir Android deneyimi yaşamak isteyenler için en uygun seçenekler arasında yer alıyor. T Tablet'in sunduğu deneyimde ön yüklü Turkcell uygulamaları önemli bir rol oynuyor.

DEĞERLENDİRME

Tasarım
Ekran
Performans
Kameralar
Pil Ömrü
Yazılım

turkcell-t-tablet-inceleme-1Turkcell tablet pazarına 2013’ün başında piyasaya sürdüğü MaxiQ ile adım atmıştı. Şirket için bir tür deneme aracı işlevi gören MaxiQ, 10 bin civarında satmıştı. MaxiQ’nun ardından tablet pazarında tabiri caizse “topa basan” Turkcell, sahalara T Tablet ile birlikte geri döndü. 4.5G şebekesini destekleyen Turkcell T Tablet, giriş seviyesi bir Android tablet arayanların gönlünü çelmeyi amaçlıyor. Turkcell’in kendi uygulama ekosistemini oluşturma konusunda geldiği nokta da T Tablet sayesinde daha net görülüyor.

206.4 x 123 x 10.1 mm.’lik boyutlara sahip Turkcell T Tablet, tartıda 342 gram çekiyor. Elleri küçük kişilerin bile tek elle kavrayabildiği tabletin 8 inç ekranının etrafındaki çerçevenin görece kalın olduğu söylenebilir. Ana materyal olarak plastiğin tercih edildiği tablet için siyah ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneği sunuluyor.

turkcell-t-tablet-inceleme-18Turkcell T Tablet’in ön yüzünde fiziksel veya kapasitif bir tuş bulunmuyor. Ekranın alt kısmı tamamen boş bırakılırken, tablet içinde dolaşım sanal navigasyon tuşlarıyla sağlanıyor. 1280 x 800 piksel çözünürlüklü 8 inç IPS ekranın üstünde ise 2 megapiksel çözünürlüklü ön kamera bulunuyor. Cihaz kutusundan ön yüzeyini kaplayan ekran koruma bandıyla birlikte çıkıyor.

Tabletin arka paneline bakıldığında ise otomatik odaklama özelliğine sahip 5 megapiksel kameranın ve ona eşlik eden flaşın en üst bölüme yerleştirildiği görülüyor. Panelin tam ortasına Turkcell logosu işlenirken, hoparlör de sol alt kısımda yer alıyor. Arka panelin üst kısmındaki küçük bir bölge, üst kenarda bırakılan küçük boşluk sayesinde yerinden çıkarılabiliyor. Bu bölge açıldığında microSD ve microSIM yuvaları kullanıcıları karşılıyor.

Turkcell T Tablet’in microUSB girişi ve 3.5 mm.’lik kulaklık jakı, üst kenarda yer alıyor. Alt ve sol kenarlarda ise herhangi bir tuşa rastlanmıyor. Tabletin güç ve ses kontrol butonları ise sağ kenarın üst kısmına yerleştirilmiş. Cihazın ekranı uyku modundan çıkarmak için de güç butonuna dokunmak gerekiyor.

turkcell-t-tablet-inceleme-15Turkcell T Tablet’in 1200 x 800 piksel çözünürlüğündeki 8 inç IPS ekranı, tahmin edilenden daya iyi seviyede bir görüntü kalitesi sunuyor. Bu durumda Miravision teknolojisinin varlığı da önemli bir rol oynuyor. Resim kalitesini iyileştiren Miravision, gerçek zamanlı sonuçlar vermesi sayesinde Turkcell T Tablet’in görüntü deneyiminde beklentiyi aşmasını sağlıyor. İçinde bulunduğu fiyat segmentine göre değerlendirildiğinde, T Tablet’in görüntü deneyiminden memnun olmamak için herhangi bir sebep bulunmuyor. Arka panele yerleştirilen hoparlör ise bu boyuttaki bir cihaz için oldukça küçük. Yine de, küçüklüğüne rağmen, hoparlör yüksek ses çıkışı sağlamayı başarıyor. Ancak Turkcell T Tablet bir yüzeye koyulduğunda hoparlör altta kalıyor ve bu durum da ses çıkışını ciddi ölçüde etkiliyor.

Turkcell T Tablet’te dört çekirdekli 1 GHz MediaTek MT8735 işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 2 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor. MicroSD kart yuvasının varlığı sayesinde bu alanın üzerine 32 GB daha eklenebiliyor. Görsel yükü ise Mali T720 grafik işlemcisi çekiyor. Giriş seviyesinde konumlanan Turkcell T Tablet ile web’de gezinme, sosyal medya platformlarında dolaşma ve e-posta kontrol etme gibi işlemler rahatlıkla gerçekleştiriliyor. Ancak yüksek performans talep eden oyunların çalıştırılması sırasında bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Turkcell T Tablet Geekbench 3 benchmark testinden 1323 puan alıyor. Cihaz AnTuTu benchmark testinden ise 23453 puanla ayrılıyor.

turkcell-t-tablet-inceleme-24Turkcell T Tablet’e enerjisini 3800 mAh kapasiteli pil veriyor. Bu tablet, katalog değerlerine göre, 430 saat bekleme süresi vadediyor. Aktüel kullanımda ise ortalama yoğunluklu bir kullanım senaryosunda T Tablet en az iki günü şarj edilmeye ihtiyaç duymadan çıkarabiliyor. Multimedya içerik tüketiminin ve 4.5G şebekesinin arttığı durumlarda ise bu süre kısalabiliyor.

Turkcell T Tablet kutusundan Android 5.1 Lollipop işletim sistemiyle çıkıyor. T Tablet’in kullanıcı arayüzünde dolaşım sanal navigasyon tuşlarıyla sağlanıyor. Fiziksel veya kapasitif tuşlara alışmış olanlar için sanal navigasyon tuşlarına alışmak biraz zaman alıyor. Ancak arayüz içinde rahatlıkla dolaşılıyor. Menüler ve ekranlar arası geçişlerde takılma yaşanmıyor. Buna ek olarak, cihazın kilit ekranı üzerinden doğrudan Google Chrome internet tarayıcısının açılabilmesinin de önemli bir kolaylık olduğunu belirtmek gerekiyor.

Turkcell T Tablet, Turkcell’in kendi uygulama ekosistemini geliştirme konusunda kat ettiği mesafeyi göstermesi açısından da önem taşıyor. Şirketin hazırladığı uygulamaların neredeyse tamamı cihazda ön yüklü olarak sunuluyor. Bu uygulamalardan bazılarının arayüzde ön plana çıkarılmış olması da ayrıca dikkat çekiyor.

turkcell-t-tablet-inceleme-3Akıllı Depo, Dergilik, Fizy (Müzik), Turkcell TV+ ve Bip uygulamaları arayüzde ön planda yer alıyor. T Tablet’in arayüzünde Turkcell’in internet sitesine tek dokunuşla erişmeyi sağlayan bir buton da bulunuyor. Turkcell Akademi, Goller Cepte, Hesabım, Kurulum Yöneticisi, Mobil Asistan, Resmi İşlerim gibi uygulamalara ise ana ekrana yerleştirilen Turkcell klasörü üzerinden erişiliyor. Yine aynı klasörde yer alan T Tablet Keşif uygulaması ise kullanıcıların tablete dair tüm sorularına cevap almalarını sağlıyor. Yenilikler, Nasıl Yaparım ve Sıkça Sorulan Sorular başlıklı üç bölümden oluşan uygulamada Turkcell T Tablet kullanıcılarına yardımcı olacak kapsamlı bilgiler veriliyor. Son zamanlarda bir hayli popüler olan Fizy ve Turkcell TV+ gibi uygulamalar ise kullanıcılara sevdikleri şarkıları diledikleri yerde dinleme ya da favori TV programlarını her yerde izleme imkanı sunuyor.

Android işletim sistemli cihazların hemen hemen hepsinde olduğu gibi, Turkcell T Tablet’te de çeşitli Google uygulamaları ön yüklü olarak sunuluyor. Google Drive, Fotoğraflar, Haritalar, Hangouts, Gmail, YouTube ve Chrome gibi uygulamalara Google klasörü üzerinden erişilebiliyor. Bu noktada Chrome’un Turkcell T Tablet’in varsayılan internet tarayıcısı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Google’ın Play Filmler, Müzik ve Kitaplar servisleri de Turkcell T Tablet’te hazır bulunuyor. Android’in popüler üçüncü taraf klavye uygulamalarından SwiftKey, T Tablet’te varsayılan klavye olarak karşımıza çıkıyor.

Turkcell T Tablet’te ön yüklü olarak sunulan uygulamalar arasında çocuklara yönelik hazırlanmış oyun ve uygulamalar da ayrıca dikkat çekiyor. Beepzz-2, Çocuklara Matematik, Super Puzzle, Boyama gibi çocuklara yönelik uygulamalar, Turkcell T Tablet’i ilk andan itibaren çocukların da sevebileceği bir cihaza dönüştürüyor. iWawa uygulaması ise Turkcell T Tablet’i çocukların kullanımına uygun hâle getiriyor. Çocuk kilidi olarak nitelenebilecek iWawa etkinleştirildiğinde uygulamaların içindeki reklam ve teklifler engelleniyor. Buna ek olarak, cihazdaki verilere çocukların erişiminin ve bu verilerin silinmesinin de önüne geçiliyor. Böylelikle Turkcell T Tablet gönül rahatlığıyla çocukların ellerine teslim edilebiliyor.

turkcell-t-tablet-inceleme-6Ön yüklü uygulama sayısı bakımından oldukça zengin olan Turkcell T Tablet’te Clean Master, Hava Durumu ve WPS Office gibi uygulamalara da kurulum yapılır yapılmaz erişilebiliyor. Normalde bir cihazda çok fazla sayıda ön yüklü uygulama sunulması kullanıcılar tarafından hoş karşılanan bir durum olmasa da, T Tablet’in ön yüklü uygulamalarının büyük kısmının işlevsel oldukları ve kayda değer bir amaca hizmet ettikleri söylenebilir. Kullanıcılar diledikleri takdirde bu uygulamaları tabletten kaldırıp yerlerine Google Play Store üzerinden yenilerini de ekleyebiliyor.

Turkcell 1 Nisan itibarıyla ülkemizde faaliyete geçen 4.5G şebekesine büyük yatırım yapıyor. Şirket bu konuya verdiği önemi T Tablet’te de gözler önüne seriyor. Tabletin 4.5G şebekesini desteklediği bilgisi, arka panelde bulunan 4.5G logosuyla veriliyor. 4.5G uyumlu CAT 4 modem barındıran cihaz, 4.5G şebekesi üzerinde 150 Mbps’ye varan indirme hızları vadediyor. Kullanıcılar mobil internet bağlantısını Turkcell T Tablet üzerinden başkalarıyla da paylaşabiliyor. Wi-Fi ve Bluetooth da cihazın diğer bağlantı seçenekleri arasında bulunuyor.

turkcell-t-tablet-inceleme-25Fotoğraf veya video çekmek tabletlerin öncelikli kullanım alanları arasında bulunmasa da, Turkcell T Tablet’in hazırlık sürecinde bu yaklaşıma prim verilmediği görülüyor. Tabletin arkasında otomatik odaklama özelliğine sahip 5 megapiksel çözünürlüklü kamera bulunuyor. Bu kameraya flaş da eşlik ediyor. T Tablet ile 30 fps’de 1080p video kaydı gerçekleştirilebiliyor.

Turkcell T Tablet’in kamera uygulaması, farklı yazılımsal özelliklerle de destekleniyor. Canlı fotoğraf modu, kullanıcıların kameranın deklanşör tuşuna basmalarının ardından kayda geçiyor ve yaklaşık 6 saniyelik kısa bir video oluşturuyor. Böylelikle Apple’ın iPhone 6s ve 6s Plus’ta sunduğu Live Photos özelliğine benzer bir deneyim yaşanabiliyor. T Tablet’in kamerasıyla panoramik fotoğraf çekimi de yapılabiliyor. Yüz güzelleştirme modu ise özellikle selfie’lerde fazlasıyla işe yarıyor.

Turkcell T Tablet’in kamerası çok sayıda farklı sahne modu barındırıyor. Bu sahne modlarına ve diğer manuel fotoğraf ayarlarına erişmek içinse kamera uygulamasında ekranın solunda veya yatay kullanımda altında bulunan > işaretine dokunmak gerekiyor. Burada açılan menü üzerinden pozlama ayarı yapılabiliyor veya Gece, Gün batımı, Parti, Portre, Manzara, Gece Portre, Mum Işığı ve Plaj gibi sahne modları arasında geçiş yapabiliyor. Gece modu ya da ilgili diğer modlardan biri seçildiği takdirde Turkcell T Tablet’in kamerası düşük ışıklı ortamlarda, flaş kapalı olsa bile, iyi bir performans sergileyebiliyor.

Turkcell T Tablet barındırdığı bileşenler ve teknik özellikleri itibarıyla giriş seviyesinde konumlanıyor. Ancak Turkcell’in cihazda sunduğu deneyim, giriş seviyesinin oldukça üstüne çıkıyor. Ön yüklü uygulama sayısının çok fazla olması genellikle hoş karşılanmasa da, Turkcell’in kendi geliştirdiği uygulamaların hepsi kayda değer amaçlara hizmet ediyor. Buna ek olarak, Chrome’un varsayılan tarayıcı, SwiftKey’in ise varsayılan klavye olarak belirlenmesi, kullanım açısından ciddi kolaylıklar sağlıyor. Çocuk modunun varlığı da tabletin çocukların eline rahatlıkla teslim edilmesini mümkün kılıyor. Ana ekran üzerinden bazı hızlı ayarlara ulaşılabilmesi de, kullanıcı deneyimini iyileştiren bir unsur olarak göze çarpıyor.

Tabletlerde kameralar genellikle göz ardı edilse de, T Tablet’te arka kameraya eşlik eden flaşın ve farklı çekim modlarının varlığı, Turkcell’in tablet fotoğrafçılığını önemsediğini gösteriyor. Tek elle rahatlıkla kavranabilmesi ve kolaylıkla taşınabilmesi de Turkcell T Tablet’e artı puan kazandıran noktalar arasında bulunuyor.

turkcell-t-tablet-inceleme-16Turkcell T Tablet’in fiyat etiketinde 349 TL yazıyor. Bu rakamın giriş seviyesindeki bir tablet için bile çok uygun olduğunu ve T Tablet’in yaşattığı kullanıcı deneyimiyle bu parayı fazlasıyla hak ettiğini belirtmek gerekiyor. Turkcell T Tablet için farklı ödeme seçeneklerinin sunulması da cihazı bütçesini sarsmak istemeyenler adına uygun bir tercihe dönüştürüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun