Tim Cook’a göre Android’de iOS’e göre 47 kat daha fazla zararlı yazılım var

Apple CEO’su Tim Cook, şirketinin iOS cihazlarında elle uygulama yükleme imkanını engelleme seçimiyle ilgili görüşlerini paylaştı. iPhone’larda buna izin verilmemesinin nedenlerinden birinin, ilgili güvenlik riskleri olduğunu dile getirdi.

Cook, düşüncesini kanıtlamak amacıyla iOS ile Android’i karşılaştırdı. Apple’ın işletim sistemine kıyasla Google’ın mobil ekosisteminde ne kadar kötü amaçlı yazılım bulunduğunu işaret etti.

Viva Tech konferansında konuşan Cook, Android’de iOS’a göre 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılım olduğunu söyledi. Bunun en büyük nedenlerinden birinin Google’ın uygulamaların elle yüklenmesine izin vermesi ve bu nedenle kötü amaçlı uygulamaların o cihazlarda çalışmasını kolaylaştırması olduğunu dile getirdi.

App Store daha güvenli bir ortam sağlıyor

Cook, bunun yerine herkesi App Store’a yönlendirmenin ve hiçbir tehlikeli uygulamanın oraya gitmemesini sağlamanın kullanıcıları korumanın etkili bir yolu olduğunu kaydetti. “Elle yüklemenin hem gizliliğe hem de güvenliğe zarar vereceğini söyleyebilirim. Demek istediğim, örnek olarak kötü amaçlı yazılımlara bakıyorsunuz ve Android’de iOS’tan 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılım var.”

“Neden? Bunun nedeni, iOS’i tek bir App Store bulunacak ve mağazaya girmeden önce tüm uygulamaları gözden geçirecek şekilde tasarlamış olmamızdır. Bu, kötü amaçlı yazılımların çoğunu ekosistemimizin dışında tutar. Müşteriler bize sürekli olarak buna ne kadar değer verdiklerini söylediler. Bu nedenle tartışmalarda kullanıcı tarafında olacağız ve bunun nereye gideceğini göreceğiz. İyimserim, güvenlikle ilgilenen çoğu kişinin güvenliğin büyük bir risk olduğunu bildiğini düşünüyorum.”

Bunlar söylendiğine göre, Apple’ın şu anda veya yakın gelecekte iOS’te elle yüklenen uygulamalara izin vermeye niyeti olmadığı oldukça açık biçimde görülüyor. Şu an için App Store, bir iPhone’a uygulama yükleyebileceğiniz tek yer olmaya devam ediyor.

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun