Tesla AMD desteğiyle bilgi ve eğlence sistemini güçlendiriyor

Tesla CEO’su Elon Musk, bir süre önce yeni Model S ve X’lerin bilgi ve eğlence sistemlerinde The Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 gibi oyunları oynamanın mümkün olacağını belirtmişti. Bu konuyla ilgili resmi açıklama, Tesla’nın söz konusu girişimdeki iş ortağı AMD’den geldi. AMD Computex 2021 kapsamında düzenlediği etkinlikte, yeni Tesla Model S ve X’in bilgi ve eğlence sistemlerinde Ryzen işlemci ve RDNA 2 GPU’nun kullanılacağını açıkladı.

AMD CEO’su Lisa Su, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Hem Model S’in hem de Model X’in bilgi ve eğlence sistemlerinin kalbinde AMD Ryzen APU bulunuyor. RDNA 2 tabanlı ayrıksı GPU ise AAA oyunları oynarken devreye giriyor ve 10 teraflop güç sağlıyor. Oyunculara AAA oyunlar için muhteşem bir platform sunmak için sabırsızlanıyoruz.”

AMD’nin açıklamaları ve ocak ayındaki sızıntılar birleştirildiğinde 10 teraflop gücündeki bilgi ve eğlence sisteminin kapasitesi konusunda daha net bir fikir edinmek mümkün oluyor. Tesla, otomobillerinde oyunculara Sony PlayStation 5’inkine yakın bir güç vadediyor.

Duyumcu Patrick Schur tarafından ocak ayında paylaşılan bir şema, Tesla’nın otomobillerinde AMD Navi 23 GPU’nun kullanılacağını göstermişti. AMD’nin duyurduğu Radeon 6800M, 6700M ve 6600M ekran kartlarının en zayıfında Navi 23’ün kullanıldığı görülüyor.

Performansta yazılım da önemli bir rol oynuyor. Tesla tarafından kısa süre önce verilen iş ilanı, şirketin Linux geliştiricileri aradığını gösteriyor. Bu nedenle Tesla’nın yeni otomobillerindeki oyun deneyimini Linux üzerinde inşa edebileceği düşünülüyor.

Linux’un oyun performansı konusunda kanıtlanmış bir etkisi olmadığını belirtmek gerekiyor. Google’ın Stadia bulut oyun platformu da AMD GPU’dan 10 teraflop performans almayı başarmıştı.

AMD destekli bilgi ve eğlence sistemine sahip Tesla Model S Plaid için teslimatların 10 Haziran’da başlayacağını ise kısa süre önce Elon Musk açıklamıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...

watchOS 8 çıktı, hemen şimdi indir

Apple Watch kullanıcıları için watchOS 8 güncellemesi dağıtıma çıktı. Apple'ın belirttiğine göre, bu yaz başında ön gösterimi yapılan yeni sürümle birlikte sağlıklı, aktif ve...

iOS 15 İncelemesi

Apple, yaklaşık üç buçuk aylık beta sürecinin ardından iOS 15 güncellemesini yayınladı. Artık bir Apple klasiği hâline gelmiş biçimde, bu güncelleme geniş yelpazeye yayılmış...

OnePlus 9T modeli için kararını verdi

OnePlus CEO'su Pete Lau, basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbette bu yılın ikinci yarısında T serisi bir cihaz çıkarmayacaklarını belirtti. Bu da OnePlus 9T modelinin kullanıcılarla...