Tesla 2021’de 1 milyona yakın otomobil teslimatı yaptı

google news abone ol

Tesla’nın 2021’deki satış başarısı yılın son gününe kadar devam etti. Şirket 2021’de 936 bin 172 elektrikli otomobil teslimatı gerçekleştirdiğini açıkladı. Tesla bu otomobillerin 308 bin 600 adedini yılın son çeyreğinde teslim etti. Şirket hayalini kurduğu 1 milyon satış sayısını yakalayamasa da, 2020’de 499 bin 550 teslimat sayısını neredeyse ikiye katlamayı başardı.

2021 Tesla’nın üst segment otomobilleri Model X ve Model S için çok da parlak geçmedi. Üst sınıf otomobillerin satış sayısı 57 bin 39’dan 24 bin 964’e indi. Model X ve Model S’in bu yıl içinde yenileneceğini düşününce satışların azalmasına pek şaşırmamak gerekmiyor.

Çip krizinin otomobil endüstrisine olan etkisini düşününce Tesla’nın teslimat sayıları biraz daha ilgi çekici hâle geliyor. Bu kriz nedeniyle Tesla’nın araçlarının bir kısmı USB girişi olmadan sahipleriyle buluşmuştu. Şirket, Cybertruck teslimatına başlamadan önce ABD’nin Austin ve Almanya’nın Berlin şehirlerindeki fabrikalarını da aktif hâle getirmeyi amaçlıyor.

Yine de, belirlenen hedeflerin gerçekleşmesinin garanti olmadığını hatırlatmakta fayda var. Tesla, 2021 için belirlediği yol haritasını da eksiksiz şekilde uygulayamamıştı. Ürün gecikmeleri, fiyat artışları ve geri çağırmalar gibi olaylar, Tesla’nın hedeflerini gerçekleştirmesini engellemişti. Elektrikli otomobil pazarındaki rekabetin de 2022 itibarıyla biraz daha sert hâle geleceğini unutmamak gerekiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR