TCL RayNeo X2 artırılmış gerçeklik gözlüğünü CES 2023’te tanıttı

google news abone ol

TCL, CES 2023‘te RayNeo X2 artırılmış gerçeklik (AR) akıllı gözlüğünün tanıtımını yaptı. “Devrim niteliğinde” bir ürün olarak nitelendirilen TCL RayNeo X2, kullanıcıların AR deneyimleri yaşamasını sağlayacak şekilde bir dizi yeni interaktif özelliğin yanı sıra öncü binoküler tam renkli Micro-LED optik dalga kılavuzlu ekranlardan da yararlanıyor.

TCL RayNeo X2, dünyada AR gözlüklerde binoküler tam renkli Mikro-LED optik dalga kılavuzu ekranının kullanıldığı ilk ürün olması ile dikkatleri üzerine çekiyor. AR gözlüklerinin teknik özelliklerden ödün vermeden geleneksel gözlükler gibi görünmesi önündeki sektörel zorluğun üstesinden gelen TCL RayNeo X2, akıllı navigasyon ve otomatik çeviriden fotoğrafçılığa ve müzik çalmaya kadar güçlü hepsi bir arada asistan özellikleri sunarken günlük kullanım için ince ve hafif bir çerçeveye sahip.

100.000:1’e varan kontrast oranı ve 1.000 nit’e varan olağanüstü görüntü parlaklığının da bulunduğu önemli ekran yükseltmeleri, gelişmiş görsel efektler oluşturarak AR gözlüklerini hem iç hem de dış mekânda kullanım için ideal hale getiriyor.

Qualcomm Snapdragon XR2 platformu üzerinde çalışan TCL RayNeo X2, kullanıcıların dünyayı yeni ve heyecan verici şekillerde görmelerini sağlayan en üst düzey AR teknolojilerinden yararlanıyor.

tcl rayneo x2

TCL RayNeo X2’nin akıllı GPS navigasyon sistemi, hareket tanıma ile birlikte eş zamanlı yerelleştirmeyi ve haritalamayı (SLAM) da kullanıyor. Haritalama özelliği, siz hareket ettikçe yakındaki önemli noktaları göstererek yürüyüşlerinizi ve bisiklet ile gezintilerinizi keyifli şehir keşiflerine dönüştürüyor. Ayrıca, TCL RayNeo X2’nin Bluetooth destekli ekran üzeri mesaj ve çağrı bildirimleri, seyahat ve hareket halindeyken, nereye giderseniz gidin sizi güncel tutuyor.

TCL RayNeo X2 dil engellerini de yıkıyor ve bağlantı kurmak için yeni yollar açıyor. Yapay zekâ çevirisi birden fazla dili gerçek zamanlı olarak çeviriyor. Bu AR gözlükler, yüze yüzde yapılan konuşmaları otomatik olarak algılıyor ve konuşmaları ekran üzerinde gösterilen alt yazılar biçiminde farklı dillere çeviriyor.  Bu özelliği, gözlüğü iş bağlantıları kurmak ve yurt dışına seyahat etmek isteyenler için mükemmel bir cihaza dönüştürüyor. Çeviri özellikleri, kullanıcı için sürükleyici dil öğrenme deneyimleri yaşatıyor.

TCL RayNeo X2, kullanıcıları yeni eğlence biçimlerini keşfetmeleri için özgürleştiriyor. Eller serbest entegre kamera, kullanıcıların kendilerine has birinci şahıs görünümünden fotoğraf, video ve hızlandırılmış çekim yapmalarına olanak tanıyarak yeni içerik tarzları üretmelerini sağlıyor. Görüntü sabitleme gibi akıllı özellikler, sarsıntıları ve hareketleri azaltıyor ve otomatik gece modu karanlıkta bile canlı anların yakalanmasını mümkün kılarak her seferinde mükemmel çekim yapılmasına yardımcı oluyor.

Gözlük üzerinde kaydedilen görüntüler, akıllı telefonlara kolayca aktarılabiliyor. Bu da yeni keşifleri sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşırken oldukça kullanışlı oluyor. Ayrıca, müziğinizi benzersiz “fısıltı modunda” dinleyerek “kendinize ayırdığınız zamanın” keyfini çıkarabiliyorsunuz, bu mod sayesinde dinlediğiniz sesin dışarıdan duyulması etkili bir şekilde önlenirken gizliliğiniz de korunuyor.

tcl rayneo x2

TCL RayNeo X2 ile birlikte yeni bir AR ekosistemi geliyor

TCL RayNeo, AR inovasyonuna olan bağlılığının bir kanıtı olarak, 2023 yılının ilk çeyreğinde yenilikçi geliştiricileri AR gözlükleri için yaratıcı, kullanıcı odaklı özellikler geliştirmeye çağıran bir geliştirici projesi de başlatacak. TCL bu proje ile RayNeo X2’yi daha etkileyici özelliklerle daha da geliştirmeyi, AR uygulamalarını ve hayal gücünü bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

Öte yandan CES 2023 ile birlikte TCL NXTWEAR S giyilebilir ekran gözlüklerinin ABD pazarına giriş yapacağı duyuruldu. Son tüketiciler için geliştirilen şık XR gözlüğü, çarpıcı bir ekran ve ses kalitesi yükseltmeleriyle birlikte geliyor. Dört metre uzaklıkta 130 inç büyüklüğe eş değer yüksek çözünürlüklü izleme ortamı sunan yeni nesil çift 1080p Micro OLED ekranı ve benzersiz akustik faz önleme modu ile her yerde, her zaman sinematik bir görsel-işitsel deneyim sunuyor.

TCL NXTWEAR S’ten TCL RayNeo X2’ye kadar uzanan bu yenilikçi ürünler serisi, TCL Electronics tarafından desteklenen ve AR inovasyonunda sektör lideri olan TCL RayNeo’nun güçlü araştırma ve ürün geliştirme yeteneklerini ortaya koyuyor.

ces 2023

CES 2023’ü Teknoblog ile takip edin

Yeni elektronik ürünler, teknolojiler ve daha fazlası için özel CES 2023 portalını ziyaret edin.

İLGİLİ HABERLER

Twitter uzun tweet atma imkanını Blue abonelerine sunuyor

Daha uzun süreli video yüklemelerinin ve herkesin rüyası olan mavi tik onay işaretinin ötesinde, Twitter Blue'ya abone olmak için artık daha kullanışlı ve cazip...

Twitter’a kısıtlama bitti, sosyal ağa VPN’siz erişilebiliyor

Çarşamba günü öğleden sonra Twitter'a uygulanmaya başlanan erişim kısıtlaması perşembe gününün ilk saatlerinde sona erdi. Bazı Twitter kullanıcılarının VPN olmadan sosyal ağa erişilebildiğine dair...

Chrome’un Windows 7 desteklemeyen ilk sürümü dağıtıma çıktı

Şu anda Google Chrome'u eski veya modası geçmiş bir bilgisayarda kullanıyorsanız, donanımınızı yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü Chrome 110'un 7 Şubat'ta genel kullanıma sunulmasıyla birlikte, bu...

VPN kullanma ihtiyacı olanlar için bazı seçenekler

Sanal Özel Ağ, ya da herkesin bildiği kısaltmasıyla VPN, gizli ve güvenli bir ağ bağlantısı kurmak için tercih edilen bilgi iletişimi yöntemlerinin başında geliyor....

Haluk Levent duyurdu: Ahbap Derneği adına kripto para yardımı yapabilirsiniz

Pazartesi günü meydana gelen ve Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adana ve Diyarbakır'ın da aralarında olduğu 10 ili etkileyen deprem felaketi sonrasında kurtarma ve...

AFAD Acil Çağrı mobil uygulamasıyla hayat kurtarıcı hizmet ve bilgilere erişebilirsiniz

Sabaha karşı saat 04.17'de meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki deprem çevredeki birçok yerleşim birimini etkiledi. Deprem bölgesindeki iletişim altyapısının...

Türk Telekom afet bölgesindeki acil iletişim ihtiyaçları için sunduğu hizmetler hakkında bilgi verdi

Türk Telekom, yaptığı bir açıklamada 6 Şubat Pazartesi sabah karşı 04.17'de meydana gelen 7.4 şiddetindeki depremden etkilenen tüm illerde kesintisiz iletişimi sağlamak adına alınan...