Bilim

Tarihteki ilk başarılı penis nakli gerçekleştirildi

ameliyat-140315

Güney Afrika’nın Stellenbosch Üniversitesi ve Tygerberg Hastanesi’ndeki doktorlar, tarihteki ilk başarılı penis naklinin gerçekleştirildiğini açıkladı. Bloomberg’in haberinde nakil yapılan kişinin üç yıl önce sünnet sonrasında oluşan komplikasyonlar nedeniyle penisini kaybettiği belirtilirken, geçtiğimiz aralık ayında gerçekleştirilen ve dokuz saat süren operasyonun ardından tamamen işleyen bir organa kavuştuğu ifade edildi.

Stellenbosch Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif Ameliyat birimini yöneten Frank Graewe, penis naklinin yapılabileceğini kanıtladıklarını ve ameliyat olan kişiye daha önce sahip olduğu kadar iyi bir organ verdiklerini dile getirdi. Graewe bu operasyona dahil olmanın bir ayrıcalık olduğunu sözlerine ekledi.

Dünyadaki ilk penis nakil operasyonu 2006’da Çin’de gerçekleştirilmiş, ancak hastanın operasyonun ardından yaşadığı psikolojik problemler nedeniyle nakledilen organ geri alınmıştı.

Güney Afrikalı kişiyi ameliyat eden doktorlar, nakledilen penisin iki yıl içinde tam anlamıyla işler hâle gelmesini öngördüklerini, ancak bu sürecin beklediklerinden çok daha hızlı tamamlandığını ifade ettiler. Operasyonu yöneten Stellenbosch Üniversitesi Üroloji birimi başkanı Andre Van der Merwe, penis bağışçısının ve ailesinin bu hikayedeki esas kahramanlar olduğunu dile getirdi.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER