SoundCloud İngiliz lisans şirketiyle yaşadığı telif anlaşmazlığını çözüme kavuşturdu

soundcloud

SoundCloud ve İngiltere merkezli müzik lisanslama şirketi Performance Rights Society for Music (PRS) arasındaki hukuk mücadelesi nihayete erdi. Taraflar arasındaki anlaşmayı PRS duyurdu. Müzik lisanslama şirketi, SoundCloud’u sanatçılarına telif ödememe ve telif hakkı ihlâli barındıran içerikleri kaldırmayı reddetmekle suçlamıştı.

Geçtiğimiz yaz mahkemenin kapısını çalan PRS, Birleşik Krallık’taki müzisyenleri ve plak şirketlerini temsil ediyor. SoundCloud’un ülkede çevrim içi müzik yayını yapabilmek için gerekli lisansa sahip olmadığını savunan PRS, söz konusu lisans olmadan sanatçılara yapılan ödemenin eksik kalacağını savunmuştu. Çevrim içi müzik servisi ise PRS’in iddialarının ardından sorunun çözümü için ticari görüşmelerin sürdüğünü duyurmuştu.

Taraflar arasında uzlaşmanın ardından “çok bölgeli bir lisans anlaşması” imzalandı. Detaylar konusunda bilgi verilmezken, anlaşma PRS tarafından temsil edilen sanatçılara platformdaki şarkılarının teliflerinin telafisi imkanını veriyor. PRS, anlaşmanın çevrim içi müzik servisinin kuruluşundan bu yana kullanılan müzikleri kapsadığını belirtse de, karşı tarafın PRS şarkılarının geçmiş kullanımı için ne kadar ödemeyi kabul ettiği bilinmiyor. Varılan uzlaşma sayesinde çevrim içi müzik platformunun önemli bir pazar olan Birleşik Krallık’taki faaliyetleri güvence altına alınmış oldu.

PRS tarafından yapılan açıklamada, SoundCloud’un 2016’dan itibaren Avrupa’da uygulamayı planladığı abonelik modelinin de desteklendiği belirtildi. Her geçen gün biraz daha kalabalıklaşan abonelik tabanlı çevrim içi müzik servisi pazarında şirketin nasıl bir performans göstereceği ise şimdiden büyük bir merakla bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER