Sony Bravia OLED TV serisi gerçekçi görüntü ve ses deneyimi sunacak

Yepyeni ses sistemi OLED TV teknolojisinin yapısından yararlanıyor

google news abone ol

sony bravia oled tvSony XBR-A1E Bravia 4K OLED TV serisini CES 2017’de duyurdu. Şirketin 2017 model amiral gemisi televizyonları OLED teknolojisinin bulunması açısından önem taşıyor. En sonunda LG’nin OLED TV’lerine gerçek anlamda ciddi bir rakip çıkmış oluyor.

Sony, daha önce emsali görülmemiş seviyede siyahlar, zengin ve gerçek hayattakine çok benzeyen renkler, dinamik kontrast, bulanıklık olmayan görüntüler ve geniş bir görüş açısı için OLED teknolojisine geçiş yaptığını söylüyor. Aslında Sony, OLED ekranların üretimini doğrudan gerçekleştirmiyor. Panel üretimi muhtemelen LG Electronics’ten bağımsız bir şirket olan LG Display tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak Sony, OLED panellerini kimin ürettiği noktasına herhangi bir bilgi vermiyor.

sony bravia oled tvDahili Dolby Vision HDR desteği ve 4K HDR Processor X1 Extreme adını taşıyan bir işlemci bu televizyonlara hayat veriyor. Çok ince profile sahip olan ve bu açıdan da LG’nin OLED TV’siyle yarışan Sony’nin Bravia OLED TV’lerinde iç bileşenlerin çoğu, arkada bulunan katlanabilir ayağa yerleştirilmiş durumda.

A1E Bravia serisi içinde 55, 65 ve 77 inç diyagonal uzunlukta ekranlar bulunuyor. Sony, bu ürünlerin fiyatı hakkında şu an için herhangi bir yorumda bulunmuyor. Bırakın Türkiye’yi, yurt dışı için bile bu TV’lerin ne zaman çıkacağının tarihi verilmedi. Ancak CES’te tanıtılan TV’ler genellikle yaza doğru piyasaya giriş yapıyor. Bu sefer de aynısını görebiliriz.

sony bravia oled tvOLED, çoğu LCD TV ile karşılaştırıldığında gerçek anlamda mükemmel derecede siyah seviyeleri ve canlı renkler sunuyor. Bu arada Sony’nin Bravia OLED TV’lerinin dikkat çeken bir başka unsuru da ses donanımı oluyor. TV’nin görünür herhangi bir yerinde hoparlör bulunmuyor. Sony, Akustik Yüzey olarak adlandırılan bir ses teknolojisi kullanıyor. Şirketin anlatımıyla; OLED’in arka ışıksız yapısı sayesinde, zengin ses doğrudan ekranın tüm yüzeyinden odaya veya salona yayılabiliyor.

Yani, Sony’nin OLED TV’sinde izlenen filmler ve dizilerde ses doğrudan ekranın kendisinden geliyor. Sony, bu yaklaşım sayesinde sesin daha geniş açıdan, görüntüyle eşzamanlanmış olduğu hissini daha fazla yaşatacak şekilde geleceğini söylüyor. Tabii ki, gerçek durumu görmek için ses deneyimini bizzat yaşamak gerekiyor.

sony bravia oled tvDiğer çoğu televizyon gibi, Sony’nin yeni A1E Bravia TV’leri de Android TV ile çalışıyor. Televizyonu Google Home hoparlörü üzerinden kontrol etmek, Google Play’den uygulamalar yüklemek veya akıllı telefon, tablet, PC gibi cihazlardan içerik akışında bulunmak mümkün oluyor. Ayrıca destekleyen ülkelerde PlayStation Vue internet TV servisine de ulaşmak mümkün olacak. Bununla birlikte yine destekleyen ülkelerde Sony’nin Ultra 4K video servisi de kullanılabilir olacak.

Ayrıca Sony LED TV serisini de güncelliyor. Yeni modellerin arasında X940E ve X930E serisi bulunuyor. Bu güncellenen modeller geçen yılın ürünlerine göre daha hızlı performans sunuyor, aynı zamanda Dolby Vision desteği ve iyileştirilmiş HDR çıkışı sunuyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

ÖNE ÇIKANLAR