EğlenceManşetler

Sega Angry Birds’ün geliştiricisi Rovio’yu 706 milyon avro karşılığında satın alıyor

sega angry birds google play

Sega Angry Birds’ün geliştiricisi olarak ün yapan Rovio’yu satın alıyor. İki şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Sega Rovio için 706 milyon avro ödeyecek. The Wall Street Journal, bu değerlemenin Rovio’nun geçtiğimiz cuma günkü hisse fiyatına kıyasla yüzde 19 daha fazla olduğuna dikkat çekiyor. Satın alma sürecinin eylül ayında tamamlanması planlanıyor. Tarafların anlaşmaya yakın olduğuna dair haberler kısa süre önce gündeme gelmişti.

Sega, basın açıklamasında “Rovio’nun canlı servis mobil oyun operasyonundaki ayırt edici bilgi birikiminden Sega’nın mevcut ve yeni oyunlarını küresel mobil oyun pazarına getirmek için yararlanmayı hedefliyoruz” ifadesinin bulunması dikkat çekiyor. Sega’nın büyük rakiplerinden Nintendo’nun Mario Kart Tour, Super Mario Run ve Pokemon Go gibi oyunlarla yaptığı mobil oyun açılımının bir benzerini hedeflediği söylenebilir.

Japon oyun devi, Rovio’nun mobil oyunların ötesine açılmayı da hedefliyor. Sega’nın çatı şirketi Sega Sammy Holding’in başkanı ve CEO’su Haruki Satomi, yeni anlaşmayı “Hızla büyüyen küresel oyun pazarı arasında özellikle mobil oyun pazarı yüksek potansiyele sahip ve bu alandaki genişlemesini hızlandırmak Sega’nın uzun vadeli hedefi olmuştur” sözleriyle değerlendirirken; Rovio CEO’su Alexandre Pelletier-Normand ise şirketinin Beacon platformuna dikkat çekti. Beacon, hizmet tabanlı oyun ürünleri geliştirmeye yardımcı oluyor.

Rovio denince pek çok kişinin aklına ilk olarak Angry Birds geliyor. 2009’da çıkan Angry Birds, indirme sayısı 1 milyara ulaşan ilk mobil oyun serisi olmuştu. Rovio’dan verilen bilgiye göre, şirketin oyunlarının toplam indirme sayısı 5 milyarı geçti. 2016 ve 2019’da beyaz perdeye uyarlanan serinin son oyunları daha öncekiler kadar ilgi görmemişti.

Sega Angry Birds’ün geliştiricisi Rovio’nun peşine düşen ilk şirket değildi

Sega Angry Birds’ün geliştiricisi Rovio’nun peşine düşen ilk şirket değildi. Rovio geçtiğimiz yıl İsrail merkezli Playtika ile satış görüşmeleri yapsa da, bu görüşmelerde bir uzlaşma sağlanamamıştı. Rovio’nun 2017’den bu yana halka açık bir şirket olduğunu belirtmekte fayda var.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER