Eğlence

Sega, Angry Birds imparatorluğunu 1 milyar dolara ele geçiriyor

angry birds

Sega, The Wall Street Journal’a göre, dünya çapında büyük bir fenomen yaratan Angry Birds mobil oyunlarının arkasındaki şirket olan Rovio Entertainment’ı tam 1 milyar dolara satın almaya çok yakın. WSJ ile konuşan kaynaklara göre, Sega, önümüzdeki hafta başında bu büyük anlaşmayı noktalayabilir.

Sega’nın ana şirketi Sega Sammy Holdings’in, Angry Birds oyunlarının popülaritesinin son yıllarda düşüş gösterdiği düşünüldüğünde Rovio için bu kadar büyük bir meblağ ödemek istemesi şaşırtıcı. 2009’da büyük bir başarı yakalayan orijinal oyun, 2014’teki zirvesinden sonra popülerliğini yitirmeye başladı ve Rovio, kâr kaybı ve işten çıkarmalar yaşadı.

Sega, Rovio’nun Angry Birds serisini yeniden canlandırarak efsanevi bir mobil oyun serisi haline getirmeyi planlıyor olabilir. Bu sayede, dünya çapında milyonlarca oyunseverin ilgisini yeniden çekebilir ve yeni başarılara imza atabilirler.

Son zamanlarda Rovio, orijinal Angry Birds oyununu Google Play Store’dan kaldırdı ve iOS sürümünün adını Red’s First Flight olarak değiştirdi. Bu hamle, oyuncuları daha karlı olan ücretsiz devam oyunlarına yönlendirmek ve orijinal oyunun tek seferlik satın alıp sürekli oynama iş modelini gizlemek için yapıldı gibi görünüyor.

Eğer Sega, Rovio’yu satın alırsa, Angry Birds‘ün yaratıcıları ve Sega’nın oyun geliştirme uzmanlığı bir araya gelerek mobil oyun dünyasında büyük etkiler yaratması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde Sega ve Rovio işbirliğinden çıkacak yenilikçi projeler, oyunseverlerin heyecanla takip edeceği gelişmeler arasında yer alacak.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER