SD Express kartı şimdilik kullanım için aşırı sıcak

Bir elektronik cihazın “yakıcı hıza” sahip olduğunu söylemek genellikle mecazi bir anlatımdır. Ancak AnandTech, NVMe tabanlı ilk SD kart referans tasarımlarından birini performans testinden geçirdiğinde, plastik kaplı küçük dikdörtgenin cildi yakacak biçimde 96 santigrat derece seviyesinde sıcaklıklara ulaştığını fark etti.

SD Express olarak adlandırılan bu yeni SD kart teknolojisi, daha çok bilgisayarınızda veya yeni nesil oyun konsollarında bulunan yeni nesil SSD’lerde daha yaygın olarak bulunan PCI-Express ve NVMe arabirimlerini kullanarak saniyede yaklaşık dört gigabayt seviyesinde teorik hızlara ulaşabiliyor.

AnandTech tarafından test edilen kart, ham sıralı testlerde yaklaşık 900 MB/sn yazma ve 400 MB/sn okuma hızları gibi sonuçlar verdi, normal kullanımda ise hızlar daha düşük seviyede çıktı. Ayrıca, Silicon Motion SM2708 denetleyicisi, gelecekteki bir denetleyicinin Gen 4×2 ile sunabileceği yaklaşık 4GB/s mertebesinde hızları değil, sırasıyla yaklaşık 985MB/s ve 1,97MB/s maksimum hızlar ile PCIe Gen 3×1 ve PCIe Gen 3×2’yi hedefliyor.

Yine de bu kart, UHS-II çeşitliliği yaklaşık 300MB/s okuma ve çok az daha yavaş olan yazma hızlarına sahip olan günümüzün SD kartlarından daha hızlı.

Ancak kart, bilgisayarınızın veya kameranızın içinde çok büyük miktarda ısı yayarsa, bu hızlar önemli olmayabilir. Umarız bu, diğer kartlar veya en azından diğer kontrolörler için geçerli olmaz. Değeri ne olursa olsun, üst düzey kameralar için, zaten gigabayt üstü okuma ve yazma iddiasında bulunan rakip CFexpress biçimi standartlaşmaya başladı. Ancak bazı kullanıcılar da biraz fazla ısındığından şikayet ediyor.

İlk kart örneğinde görülen aşırı ısınma sizi endişelendirmesin. Üreticiler hâlâ SD Express kartları ve okuyucuları üzerinde çalışıyor. Yani, bu teknoloji genel kullanıcı kitlesiyle buluştuğunda çok daha düşük sıcaklıklarda çalışacaktır.

iPhone 14 tamamen yeni tasarımla gelebilir

iPhone 13 serisi henüz birkaç gün önce piyasaya çıktı. Ancak bu, gelecek yılın iPhone'ları için dedikoduların etrafta dolaşmaya başlamasını engellemiyor. 9to5Mac'in haberine göre; Bloomberg'in...

Netflix Tudum etkinliğinden öne çıkan duyurular ve fragmanlar

Netflix, cumartesi günü ilk Tudum etkinliğini gerçekleştirdi. Pek çok şeyin gösterimi bu üç saatlik canlı yayında yer aldı. 70'den fazla dizi ve 28 film...

The Witcher 2. Sezon fragmanı ve 3. sezon müjdesi geldi

Netflix'in Tudum etkinliğinde çok sayıda Geralt of Rivia içeriği vardı. The Witcher'ın yaklaşan ikinci sezonu, yayıncının büyük gösterisinde önemli bir varlıktı. Hayranlar, Continent'te yaşamın...

Riot Games’in ilk Netflix dizisi Arcane’in fragmanı yayınlandı

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun