Samsung’un veliahtı için şartlı tahliye kararı

google news abone ol

Samsung başkan yardımcısı Jay Y. Lee, önümüzdeki cuma günü Güney Kore Adalet Bakanlığı’nın şartlı tahliye kararı doğrultusunda hapisten çıkacak. Samsung’un veliahtı olan 53 yaşındaki Lee, eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye’ye rüşvet verdiği gerekçesiyle 30 ay hapis cezasına çarptırılmış ve bundan 6 ay önce hapse girmişti.

Lee, ilk olarak 2017’de skandal ilk patlak verdiğinde hapse girmişti. Samsung’un veliahtının şirketteki konumu için Park’ın desteğini almak adına Park’ın bir arkadaşına rüşvet verdiği ve at hediye ettiği öne sürülmüştü. Lee, o dönemde beş yıl hapis cezasına çarptırılmış ve bunun bir yılını yatmıştı. 2019’da kararın bozulmasının ardından Lee, geçtiğimiz ocak ayında yeniden cezaevine girmişti.

Lee, geçtiğimiz aralık ayında yaptıkları nedeniyle özür dilemişti. Güney Kore Adalet Bakanı Park Beom-kye, Lee’nin tahliye kararında tutukluluk sırasındaki iyi hâlinin, kamu hassasiyetinin ve COVID-19’un ekonomik etkisinin rol oynadığını belirtti.

Güney Kore’de yapılan son kamuoyu yoklamalarının önemli kısmında Lee’nin tahliyesinden yana görüş verildiği ifade edildi. Kabine üyelerinin ve iş insanlarının da Samsung’un veliahtının tahliyesini istediği belirtildi. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in konuyla ilgili açıklama yapmadı. Ancak Moon’un önümüzdeki yıl mart ayında yapılacak seçimlerden önce kamuoyu desteği almayı amaçladığı iddia edildi. 5 milyon Güney Korelinin Samsung’da hissedar olması, şirketi ülke politikasında önemli bir yere koyuyor.

Samsung başkan yardımcısının başındaki dertler sadece bu davaya sınırlı değil. Lee, şirket iştiraklerinden birinde 3.9 milyar dolarlık bir muhasebe dolandırıcılığı yapmakla suçlanıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR