Samsung Galaxy Watch 3 parçalarına ayrıldı, tamiri çok zor değil

iFixit ekibi Samsung’un en yeni akıllı saati olan Galaxy Watch 3 akıllı saati parçalarına ayırdı. Daha önceki söküm işlemlerinde olduğu gibi, akıllı saat özenle sökülüyor, sürecin her bir adımı detaylandırılıyor, saatte bulunan bileşenlerle ilgili bilgiler veriliyor. Tüm bunlar normal bir insanın saati kendi başına söküp tamir etmesinin ne kadar kolay olduğu bilgisiyle birlikte veriliyor.

Örneğin normal bir kullanıcı pili kendi başına değiştirmek isteyebilir. Bunu yaparken saati açma ve içerideki bileşenlerine erişmenin zor olabileceğini düşünebilir. Akıllı saatler çok küçük, buna karşın içinde birçok bileşen barındıran ürünler. Bu durum söküm ve tamir işlemlerini sıradan bir kullanıcı için daha da zor hâle getirebiliyor.

Eğer bir Galaxy Watch 3 sahibi olup da günün birinde saati tamir etmeyi düşünürseniz, bu sürecin başlangıçta görüldüğü kadar zor olmayanı belirtelim. Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi, saatin içi kolaylıkla açılıyor. Ancak sorun çıkarması muhtemel bazı parçalar bulunuyor. Düzeneğin sökülmesi ve tamir edilmesi biraz teknik yeterlilik gerektirebilir.

Kullanıcının kendi başına kolaylıkla değiştirebileceği iki parçanın başında ekran ve pil geliyor. Söküm işlemine göre bunlara erişmek kolay. Aynı zamanda saatin üst üste geçmiş kabloları veya hassas konnektörleri de bulunmuyor. Bir de, Samsung yapıştırıcı kullanmaktan kaçınmış, bu da Galaxy Watch 3’ün arkasını açmanın biraz çabayla kolaylıkla gerçekleştirilebileceğini gösteriyor.

Ne var ki, bazı problemli unsurlar var. Örneğin, pek rastlanmayan üç noktalı tasarıma sahip videoları açmak için özel bir araç lazım. Yine de, arka taraf kaldırıldığında diğer parçalar rahat bulunabilen bir tornavida ile sökülebiliyor. Buna ek olarak ter sensörü dizisi de arka kapağa sabitlenmiş. Bu da onun kolaylıkla değiştirilemeyeceğini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Redmi Watch 2 için fiyatı gösteren yeni sızıntı

Tamir edilebilirlik puanını etkileyen en olumsuz noktalardan bir tanesi ekran ve cam sayısallaştırıcının lehimlenmiş olması. Bu durum çatlamış bir ekranın değiştirilmesinin maliyetini sadece sayısallaştırıcının değiştirilmesinden daha da yükseğe çıkarıyor. Bu nedenle Samsung Galaxy Watch 3 iFixit’ten 10 üzerinden 7 puan alıyor. Tüm söküm işlemine buradan ulaşabilirsiniz.

Anker’den MagSafe uyumlu yeni MagGo serisi ve ilk üyeleri

MagSafe Battery Pack, MagSafe Cüzdan Kılıf veya MagSafe Duo Şarj Cihazı gibi birkaç Apple sertifikalı MagSafe aksesuarından farklı alternatif arayanlar için Anker gibi üçüncü...

Facebook yeniden genç kullanıcılara odaklanacak

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketi içindeki ekipleri genç yetişkinlere hizmet etmeyi esas ilerleme noktası olarak belirlemeye yönlendirdiğini söyledi. Pazartesi günü öğleden sonra yatırımcılarla yapılan...

SharePlay özelliğini getiren iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 yayınlandı

Apple bu akşam iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 güncellemelerinin dağıtımına başladı. Bu yeni sürümle gelen en büyük yenilik SharePlay oluyor. SharePlay, başlangıçta iOS 15'te sunulması...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun