Qualcomm yapay zekâ optimizasyon aracını geliştiricilere açıyor

qualcomm yapay zekaŞirketler yapay zekayı akıllı telefonlarda daha hızlı biçimde çalıştırmak için birbirleriyle yarışıyor ve bunun için farklı yöntemler deniyor. Microsoft ve ARM gibi şirketler, nöral ağları daha iyi çalıştırabilmek adına yeni yongalar tasarlıyor. Facebook ve Google ise yapay zekanın bilişimsel taleplerini aşağıya çekmek için çalışıyor. Mobil işlemci pazarının yüzde 40’nın sahibi olan Qualcomm yapay zeka konusunda daha basit bir plan uygulamayı tercih ediyor. Şirket mevcut yongaların yapay zekaya uyarlanmasını istiyor.

Şirket bunun için Nöral İşlemci Motoru adını verdiği bir araç geliştirdi. Bir yazılım geliştirme kiti niteliğini taşıyan bu araç, geliştiricilere yapay zekâ uygulamalarını Qualcomm 600 ve 800 serisi işlemcilere uygun hâle getirme imkanını veriyor. Örneğin, görüntü tanıma üzerine yapay zekâ tabanlı bir uygulama hazırlayan geliştiriciler, Qualcomm’un çözümünü uygulamalarına entegre edebilecek ve bu sayede uygulamanın uyumlu telefonlarda daha hızlı çalışması mümkün hâle gelecek.

Qualcomm Nöral İşlemci Platformu’nu geçtiğimiz yıl Zeroth platformunun bir parçası olarak duyurmuştu. Geçtiğimiz eylülden bu yana birkaç iş ortağı, yazılım geliştirme kitini daha iyi hâle getirmek için çalışıyordu. Artık araca tüm geliştiriciler erişebilecek.

Qualcomm’un yapay zeka ve otomatik öğrenmeden sorumlu yöneticisi Gary Brotman, büyük veya küçük pek çok geliştiricinin derin öğrenme konusunda yatırım yaptığını hatırlattı. Hepsinin veriye ve eğitilmiş yapay zekâ modellerine erişimi olduğunu söyleyen Brotman, hedef kitlenin bu geliştiriciler olduğunu belirtti. Aracın kullanımının kolaylığına dikkat çeken Brotman, her şeyi kite yerleştirdiklerini ve geliştiricileri önemli bir zahmetten kurtardıklarını ifade etti.

Qualcomm’dan yapılan açıklamada, yazılım geliştirme kitini entegre eden ilk şirketin Facebook olduğu belirtildi. Sosyal paylaşım sitesi, Qualcomm’un çözümü sayesinde mobil uygulamasındaki artırılmış gerçeklik filtrelerini de hızlandırmayı amaçlıyor. Qualcomm’un Nöral İşlemci Motoru sayesinde Facebook’un filtreleri standart CPU aracılığıyla sunulan çözümlere kıyasla 5 kat daha hızlı yükleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Galaxy M32 sızıntısı tasarım ve özellikleri gösteriyor

Geliştiriciler Qualcomm’un çözümünü farklı amaçlar doğrultusunda farklı işlevlerle kullanabilecek. Ancak yazılım temel olarak görevlerin Snapdragon işlemcinin farklı bölümlerine atanmasını sağlıyor. Geliştiriciler pil ömrünü veya işlem hızını artırmak için araçtan farklı biçimde yararlanabiliyor.

Qualcomm yapay zeka deneyimini farklı ürün türlerinde optimize etmeyi amaçlıyor

Qualcomm’un yazılım geliştirme kiti Caffe, Caffe2 ve Google Tensorflow gibi popüler yapay zekâ sistemi geliştirme çerçevelerini destekliyor. Qualcomm çözümünün mobil cihazlar dışında otomobiller, drone’lar, sanal gerçeklik başlıkları ve akıllı ev ürünlerinde de kullanılması amaçlanıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...