Teknoloji

Qualcomm akıllı telefon satışlarındaki düşüşün sürmesini bekliyor

qualcomm wifi 7

Qualcomm işlemcilerini taşıyan akıllı telefonların 2023’ün ilk yarısında yüksek satış rakamlarına ulaşmasını beklemiyor. 2023 mali yılının ilk çeyreğine ait finans raporunu açıklayan şirket, “telefon ve Nesnelerin İnterneti ürünlerindeki talep zayıflığının” artmasını öngörüyor.

Akıllı telefon pazarındaki küçülmenin 2022’nin son üç aylık dönemiyle birlikte iyiden iyiye hissedilir hâle geldiği bir sır değil. Qualcomm da telefon gelirlerindeki düşüşün bir önceki çeyrek itibarıyla yüzde 18’i bulduğunu açıkladı. Bunun pazardaki genel sıkıntıların son derece net bir yansıması olduğu söylenebilir.

Şirket önümüzdeki çeyrekte telefon satışlarında büyük bir düşüş beklemese de, mevsimsel düşüşün engellenemeyeceğini öngörüyor. Zira pek çok kişi teknolojik ürün alışverişlerini yılın son çeyreğinde gerçekleştirdiği için ilk çeyrekte satışlar azalıyor. Yıllık bazda da satışların yatay bir seyir izlemesini öngören şirket, haziran ayından sonra bir toparlanma yaşayabileceğini belirtiyor.

Qualcomm’un öngörüsü Samsung’un canını sıkabilir

Bu öngörünün Samsung için pek iyi bir haber olmadığı söylenebilir. Şirketin yeni duyurduğu Galaxy S23 serisinde sadece Qualcomm’un özelleştirilmiş Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisi kullanılıyor. Dolayısıyla şirketin bu öngörüsünün Samsung’u üzeceğini söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Qualcomm bu öngörüye rağmen telefon üreticilerinin yeni cihazlarının duyurularını veya çıkışını ertelemesini beklemiyor. Şirket sadece üretim veya sevkiyat miktarlarının azaltılmasını ve böylelikle olası risklerin hafifletilmesini öngörülüyor. Bu öngörülerin AMD gibi diğer çip üreticileri tarafından da paylaşıldığını belirtmekte de fayda var.

İLGİLİ HABERLER