Qualcomm Snapdragon 8180 Geekbench 4 sonuçlarında boy gösterdi

Windows 10 işletim sistemli ARM tabanlı cihazlar için hazırlanan Qualcomm Snapdragon 850 işlemci, IFA 2018’de Lenovo Yoga C630 WOS ile sahneye çıkarken, işlemcinin halefi için de hazırlıklar başlamış durumda. Daha önce Snapdragon 1000 adıyla anılan Qualcomm Snapdragon 8180, hakkındaki ilk somut işaret ortaya çıktı.

Snapdragon 8180 ismi Geekbench 4 benchmark testi sonuçlarında görülürken, ilk olarak WinFuture sitesi bu durumun farkına vardı. Alman internet sitesi, Geekbench 4 sonuçlarındaki bilgilerin işlemcinin gelişim süresinin ilk aşamalarında olduğunu gösterdiğini belirtti.

Snapdragon 8180’in Windows 10’un 32-bit versiyonu üzerinde test edildiği görülse de, kullanıma sunulduğunda işletim sisteminin 64-bit versiyonu üzerinde çalışması bekleniyor. Mevcut sızıntılar ve son benchmark testi sonuçları ise işlemcinin olası performansı konusunda pek fazla somut ipucu vermiyor.

Qualcomm Snapdragon 8180 büyük ihtimalle ARM’ın en yeni Cortex A76 çekirdeği üzerine inşa edilecek ve 15 watt kadar güçte çalışabilecek. Hâli hazırda Windows 10 cihazlarda kullanılan Snapdragon 835 ve 850 yonga setlerine kıyasla daha fazla güç üretebilecek olması, yaklaşık yüzde 50’lik bir performans artışını da vadediyor.

Qualcomm Snapdragon 8180 için daha uzun bir süre beklemek gerekecek gibi görünüyor. Snapdragon 850 taşıyan cihazların bile henüz raflarda olmadığını unutmamak gerekiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....