Porsche Mission E elektrikli otomobil her açıdan hızlı

google news abone ol

porsche-mission-e-150915-1

Volkswagen Group tarafından düzenlenen basın konferansının en fazla ilgi çeken otomobillerinden bir tanesi tamamen elektrikle işleyen, dört koltuklu ve Porsche’nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği en mükemmel tasarıma sahip olduğu yorumu yapılan Mission E oldu.

Mission E konseptiyle Porsche uzun menzilli sürüşe odaklanıyor, ancak bu, elektrikli otomobili sürmenin heyecanlı olmayacağı anlamına gelmiyor. Porsche, Mission E’nin 600 beygir gücü, 3.5 saniyenin altında 0-100 km/h hızlanma süresi, 250 km/h’nin üstünde maksimum hız ve “spor” modunda kullanımda toplam 500 kilometrenin biraz üstünde menzil gibi başlıca özelliklere sahip olacağının sözünü veriyor.

Yukarıdaki parametreler Tesla Model S‘in de sahip olduğu rakamlar ve anlaşılıyor ki, Porsche Mission E için referans olarak Tesla Model S’i seçmiş. Fiyat konusunda da benzer şekilde bir referans alma durumu söz konusu olabilir. En üst düzey konfigürasyon için 100 bin doların üstünde fiyat istenecek gibi görünüyor.

Porsche, Mission E’nin, 800 voltluk “Porsche Turbo Charging” sistemiyle yüzde 80 oranında şarja sadece 15 dakikada ulaşabildiğinin de altını çiziyor. Bu noktada Tesla’nın süper şarj sisteminin de ötesine geçiliyor.

Bir konsept olarak Mission E’nin doğal olarak kulağa uzak gelen bazı niteliklere de sahip olduğunu görüyoruz. OLED ekipmanlar ve göz takibi bunlar arasında yer alıyor, ancak bir tane özellik çok dikkat çekici. Arka görüş aynasına yerleştirilen bir kamera yardımıyla ruh hâli saptanıyor ve bu otomobilin gösterge panelinde gösteriliyor. Diğer bir deyişle, Porsche Mission E sürücüsüne onun nasıl hissettiğini söylüyor. Porsche, ruh hâlinin de hız veya rota gibi bilgilerle birlikte sosyal ağlar üzerinden arkadaşlarla paylaşılabileceğini dile getiriyor.

Mission E şu anda konsept aşamasında, üretim hattına ne zaman gireceği henüz belirlenmedi. Ancak görünüşe göre, ürünün yollara çıkması için yıllar boyunca beklemek gerekmeyecek.

porsche-mission-e-150915-2

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon önerileri – Kasım 2022 – Video

Akıllı telefon satın almayı düşünenler için "tam zamanı" olarak nitelendirebileceğimiz bir dönemdeyiz. 2022 model telefonlar piyasaya çıktı, bu da seçeneklerin bir hayli zengin olduğu...

Yandex Rusya ile bağlarını koparmayı planlıyor

Yandex Rusya'nın teknoloji alanındaki en tanınmış markası konumunda. Son yıllarda Batılı rakiplerinin gerisinde kalmamak için sıkı bir mesai harcayan şirket kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz...

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

ÖNE ÇIKANLAR