Pokemon Go Rusya ve Belarus’ta oynanamayacak

google news abone ol

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, geçtiğimiz hafta oyun şirketlerine Rusya ve Belarus’taki operasyonlarını durdurma çağrısında bulunmuştu. Bu çağrıya kulak veren şirketlerden birisi de Pokemon Go’nun geliştiricisi Niantic oldu. Niantic’ten yapılan açıklamaya göre, çok yakında Rusya ve Belarus’ta Pokemon Go oynamak mümkün olmayacak.

Niantic’ten yapılan açıklamaya göre, Pokemon Go hâlihazırda bu ülkelerde indirilemiyor. Kısa bir süre sonra mevcut oyuncular da Pokemon Go’yu oynayamayacak. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından başka oyun şirketleri de benzer kararlar almıştı.

Sony, Rusya’da oyun ve konsol satışlarını durdurmuştu. Microsoft da Rusya’daki tüm satışlarını askıya almıştı. Nintendo önce Rus rublesiyle yapılan işlemleri, daha sonra da eShop’ta dijital oyun satışını durdurmuştu. Şirket ülkeye Switch göndermeyi de durduracağını açıkladı.

Bazı oyun şirketleri ise daha sınırlı yaptırımlar uyguluyor. Örneğin; Bungie, Destiny 2’nin ücretsiz baz versiyonunu destekliyor, ancak indirilebilir içerik satmıyor. Epic, Ubisoft, CD Projekt Red, Take-Two, EA gibi şirketlerin de oyun satışlarını tamamen durdurduğunu hatırlatmakta fayda var.

Rusya ve Belarus’taki Pokemon Go oyuncularını üzen bu kararın ne kadar süreceği bilinmiyor. Ancak Niantic’in açıklamasında bu kararın “Ukrayna’daki şiddet ve acıların hızla sonlandırılmasını teşvik” amacıyla alındığı belirtiliyor. Dolayısıyla sıcak çatışma durmadan Niantic’in geri adım atması pek olası görünmüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

Avrupa Birliği’nden Twitter’a Dijital Servisler Yasası uyarısı

Avrupa Birliği Twitter'ı ve yeni sahibi Elon Musk'ı kurallarına uyulması konusunda uyardı. Avrupa Birliği'nin Dijital Servisler Yasası'ndan sorumlu komiseri Thierry Breton, mikro blog servisinin...

ÖNE ÇIKANLAR